петок, 16 декември 2011

NHK се враќа дома


После летната пауза која стигна до зима, Манганација се враќа со нова епизода на сатиричната манга серија „Добредојдовте во НХК“.

Тие што читаа до сега се сеќаваат дека серијата го следи животот на еден хикикомори Сато Тацухиро. Тој е човек на околу дваесетина години, повлечен од социјалниот живот и општеството, затворен во својот дом без никаква визија за себе и својата иднина. Го напуштил факултетот и живее со позајмици од родителите, кои и самите запаѓаат во криза, ја лажи мајка му дека има девојка и работа, а со својот отаку комшија Јамазаки, кој е слично толку забеган, си замислуваат дека ќе направат еротска видео игра, од која ќе заработат многу пари. Тука е и девојката Мисаки, која ги избегнува училишните обврски и се занимава со „лекување“ на болеста на Сато и повозрасната соученичка на Сато Кашива семпаи, која е зависна од лекови за смирување.

Авторот преку различни доживувања на главниот лик Сато низ различни епизоди на серијата не запознава со болестите на јапонското општество и замките во кои паѓаат младите луѓе нарачени NEET (не работат, не се едуцираат и немаат друга обврска). Така што се запознаваме со различни општествени појави и девијации, претставени на комичен и саркастичен начин: хикикомори, отаку, лолита комплекс, интернет самоубиство, зависност од компјутерски On-line игри со играње на улоги (MMORPG), задолжување преку мултилевел продажби базирани на измама и т.н.

Се надваме сека серијата ви се допаѓа и дека ќе продолжите да ја читате, па ви ја претѕставувме новат епизода 16, со почеток на нов том и нови доживувања на Сато и неговите „пријатели“.

Читајте ја новата епизода on-line тука, или симнете си ја во pdf или cbz верзија од Magaupload.
За тие што не читале до сега, сите досегашни епизоди може да се најдат тука.

понеделник, 12 декември 2011

Светот на несамураите

Сите ние кои читаме манги досега сме имале можност во нашите раце(или пред нашите монитори) да ни се најде најмалку една манга со приказна од одреден период од историјата на Јапонија,а тоа воглавно е Едо периодот.Нормално во таквите приказни централни ликови се самураите,прикажани во сета нивна благородност и чест(Rurouni Kenshin),одмаздништво(Lone wolf and cub) или извитопереност(Shigurui).Сакам самурајски манги,некои од нив ми се меѓу најдобрите што сум ги прочитал како Rurouni Kenshin и Shigurui,но како што не е убаво секој ден да јадеш едно исто така испадна полека да губам интерес за овој жанр,прашувајќи се дали во Јапонија има дела со приказни за историски настани кои не се случуваат во Едо периодот и опфаќаат некоја друга земја.Одговорот дојде од Макото Јукимура,авторот на Vinland saga,еп за освојувањето на средовековна Англија од викинзите,добитник на наградата за најдобра манга на Japan Media Arts awards во 2009 г.Ова признание покажа дека има автори кои посветуваат внимание на историски случувања кои не се дел од јапонската историја,само што се запоставени од издавачките компании од западот па се популарни само во земјата на изгрејсонцето.Па,кои личности и настани им се мили на јапонците за да ги овековечат со мастило на хартија?

Kingdom(Кралство).Сместен во 245 година пред новата ера во Кина за време на периодот на завојуваните држави Kingdom е приказна за две момчиња,Шин и Пјао кои за живеачка слугуваат на едно семејство откако и обајцата ќе ги изгубат своите родители во војната.Еден ден додека спарингуваат со дрвени мечови ќе добијат посета од Венџун Ченг,министер во служба на принцот Шенг,иден владетел на државата Ќин.Ченг доаѓа со намера да го земе Пјао и да го вработи како воено лице,но само Пјао смее да дојде,а Шин останува кај своите господари.Еден месец подоцна Шин ќе го најде Пјао во својот двор,смртно ранет.Пјао му вели дека почнал државен удар против принцот и пред да умре бара од Шин да оди во соседното село Кокухи.Со солзи во очите Шин ја извршува последната желба на Пјао и стигнува во Кокухи каде е пречекан од бандити и професионално обучен асасин кои лесно ги победува.Кога ќе влезе во назначената куќичка Шин ќе се шокира кога ќе го види Пјао жив,но тоа е всушност принцот Шенг.Шенг му објаснува дека неговиот помал брат стои зад државниот удар,а Пјао глумел негов двојник за да го заштити принцот од евентуален атентат и бара помош од Шин по што Шин немајќи каде да оди му се заколнува на верност на принцот,не знаејќи дека од тој момент оди по пат кој ќе го доведе до тоа да стане еден од најголемите генерали во историјата на Кина.

Kingdom по опис на baka updates спаѓа во сеинен категорија,но по прочитаните први 7 поглавја(толку се преведени во моментов) има шмек на шонен манга.Прикзната почнува со мечтаењето на двајцата најдобри другари како најдобри кинески генерали,борбите се малку нереални,но не во смисла на претерувањата кои ги гледаме во шонените и дефинитивно не се правени по теркот на Hero,Crouching tiger итн,за сеинен наслов делува благ кога е во прашање бруталноста-некои шонени лесно го надминуваат по тоа прашање(Shingeki no kyojin како очигледен пример),некои од непријателите имаат непропорционална телесна форма,како и неизбежниот comic relief,поточно дете кое го запознаваме следејќи го Шин до Кохуки,давајќи поведар и авантуристички тон на ова долго патување.

Но оваа проценка се однесува само на почетокот,а почетокот ветува многу.Читатели кои се разбираат во канѓи најавуваат дека Kingdom изобилува со борби од епски размери,политички интриги и личности кои ќе остават значителна трага во историјата како генералот Сун Цу,писателот на "Уметноста на војувањето".Ваквите новости се охрабрувачки за оние кои не се разбираат во канѓи и се надеваат дека оваа манга нема да биде напуштена од scan тимовите.Kingdom излегува за Shonen jump magazine од 2006 година и има 23 книги.Wolfsmund(Волчја уста).Швајцарија,14 век од новата ера.Период во кој кантонските области Ури,Унтервалден и Швајц се под контрола на Австрија и нејзиниот војвода Леополд.Народот во кантоните се бори за својата слобода организирајќи бунтови и востанија.Настаните се случуваат во мало место наречено Волчја уста,контролен пункт сместен во Швајцарските Алпи на денешната австриско-италијанска граница.Секој кој сакал да помине од Швајцарија во Италија и обратно ќе морал да помине низ тој пункт,а за тоа му требало одобрение за премин од управникот Волфрам.Управникот на прв поглед е мирен,сталожен и добро образуван човек,но под сите тие манири се крие лукав и доста вешт водач,надлежен да се погрижи ништо сомнително да му помине пред очи.Благодарение на Волфрам многу бунтовници се фатени и егзекутирани на лице место,а писма со информации витални за востаничкото движење пресретнати.

Оваа манга е несекојдневна-секое поглавје има различни протагонисти кои сакаат да ја поминат границата,се објаснува нивната позадина по што сочувствуваме со нив,прикажана е нивната доблест па навиваме да минат сигурно и безбедно само за на крај да бидат надушкани од управникот и нивните животи насилно одземени.Нашиот главен јунак е Волфрам кој не е јунак,не е ни антијунак во стил да прави нешто недозволиво ама се соочува со морални дилеми или внатрешна борба ала Кира од Death note,ова е негативец во права смисла на зборот-тип чиј дневен распоред вклучува рутинирано разоткривање на непријателите на Австрија и нема морал или сомнеж кој го спречува во тоа.Wolfsmund е нова манга,авторот е Мицухира Куѓи и не е изненадувачки што дебитира со приказна за средновековна Европа кога ќе дознаете дека работел како асистент за Кентаро Миура(Berserk).Само да се надеваме дека нема да застрани како Миура за времето на издавање на поглавјата.


Historie(Историјат).Александар Македонски во манга?It's more likely than you think.Комплетно направена од Хитоши Ивааки,популарен мангака на научнофантастични хорори(Parasyte),ова е негова прва манга од поинаков жанр.Додушa Historie иако е сместена во античкиот период  Александар и Филип имаат споредни улоги;sвездата во оваа приказна е Еуменес,момче израснато во едно од најбогатите семејства во Кардија чија судбина се менува преку ноќ со убиството на татко му,по што ќе биде обвинет за неговата смрт,а семејството ќе му го заврти грбот.Казната е ропство,но кога го пренесуваат во еден брод,бродот ќе биде уништен во бура,а само Еуменес ќе биде спасен од жителите на едно рибарско село.После две години Еуменес се враќа во Кардија само за да ја види опколена од македонската војска.Применувајќи неколку умешни трикови за да влезе во градот тој ќе го привлече вниманието на еден едноок трговец кој му нуди работа.Еуменес прифаќа и трговецот го носи во македонскиот камп каде го открива својот идентитет-пред него гордо исправен стои Филип Втори Македонски,кралот на Македонија.Еуменес наоѓа свое место покрај Филип како негов секретар,а подоцна и како генерал на македонската војска.

Најдоброто нешто во Historie е нарацијата.Вметнувајќи детални објаснувања од античкиот свет како тогашната филозофија,откритија,општествени и политички односи единственото нешто што може да смета е бавниот развој на приказната.Historie излегува веќе 8 години,а објавени се само 6 книги,па малиот број книги е главна причина зошто Historie не е позната надвор од Јапонија освен ако активно ги следите актуелните случувања на манга сцената.За подобро упатените во историјата приказната прогресира до моментот кога Филип веќе трга кон Атина. Друг downside-Ивааки се согласи да работи на нови поглавја на Jack Black,докторската икона на Осаму Тезука,па не е сигурно колку ќе претрпи Historie од ваквиот развој на настаните.


Vinland saga(Винландска сага).Ова е можеби моето најомилено историско дело во манга пакување.11 век,време кога Европа се најде под страшна закана од северот.Французите ги нарекуваа норманци,англичаните ги нарекуваа данци,византијците ги нарекуваа роси,но тие се нарекуваа викинзи.Ова е приказна за Торфин,млад човек кој плови на бродот на итриот заповедник Аскелад и под негова команда одат на места каде можат да се борат и пљачкаат богатства на непријателот.Торфин има поинакви мотиви за ова патешествие од Аскелад;имено Аскелад ќе го убие татко му,славниот Торс,џинот од Јомск;и се што сака Торфин е да се одмазди во име на таткото.Аскелад секогаш му дава шанса за двобој во која Аскелад победува од искуство.Но Vinland saga иако е приказна за одмазда,сепак е мала во споредба со тоа што следува.Кралството Данска ги обединува викинзите во напор да ја освои Англија,а на Аскелад му е доверена должноста да го штити принцот Кануте,еден од можните наследници на данскиот престол.И тоа е моментот кога од перспективата на Торфин навлегуваме подлабоко во светот на викизните,нивната традиција и обичаи,нивните верувања и богови,зачетокот на христијанството во Скандинавија,борбата за престолот и откривањето на ново копно кое викинзите го крстиле Винланд,а кое денес го знаеме како Америка.

Комплексниот свет на викинзите е одлично одработен,но за мене тоа што го чини Vinland saga е Аскелад.На почеток ќе помислите како Аскелад е обичен лош тип кој заслужува гушкање...со јаже...околу вратот,но поглавјата за неговата личност и минато се така добро распоредени и вклопени во дејството да Аскелад стане најдобриот антијунак во едно манга остварување.Немам намера да откривам детали,за да дознаете повеќе трк до вашиот омилен манга сајт оти оваа манга исто како и Historie можете да ја најдете само во оригинално јапонско издание.

четврток, 27 октомври 2011

The left hand of God,the right hand of the devil


Манга
Левата рака на Бога,десната рака на ѓаволот
Пишува:Казујо Умезу
Црта:Казујо Умезу
Жанр:Хорор,натприроден трилер,мистерија,сеинен
Пред да ја започнам рецензијава запознајте се со Казујо Умезу.Ова необично човече кое секогаш носи маица со црвено-бели пруги(има илјадници вакви маици и не,не е навивач на Црвена Sвезда) за лежерниот манга читател надвор од Јапонија не значи нешто,но во Јапонија ако прашате било кој ќе добиете одговор дека човеков има статус на легенда и бог.Зошто?Како што Осаму Тезука е запаметен како таткoто на мангата така и Умезу има оставено свој белег како таткото на хорор мангата.Роден на 03.08.1936 година во Префектурата Вакајама неговото семејство се сели во едно мало градче сместено длабоко на планините на Префектурата Нара,каде татко му секоја ноќ пред спиење го заплашувал со приказни од локалните легенди за змијолики жени,зли духови и метаморфозни души,нешто што ќе му послужи како главна инспирација во творењето манги.На 19 години ја објавува својата прва манга Mori no Kyodai(Деца во шумата),своеврсна верзија на Ивица и Марица.Подоцна се впушта во светот на новоформираното андерграунд движење на гекига мангите(манга која ги отфрла детските карактеристики за да ги замени со доста повозрасна содржина како noir,hard sci-fi и horror).Неговите манги со мрачна тематика и често зачинети со натприродни елементи ќе му станат препознатлив заштитен знак и на таквиот стил му останува верен дури и кога ќе почне да црта и пишува манги за shoujo публика.

Голем успех забележува во седумдесеттите со The drifting clasroom,во која се раскажува за Такамацу Шо и неговата борба за преживување откако тој со соучениците и наставниците ќе бидат отсечени од остатокот на светот после еден катастрофален земјотрес.Отворајќи си ја на овој начин вратата кон бесмртноста во манга светот и меѓу своите читатели,својот статус на легенда го зацврстува со 14 years,Reptilia,The left hand of God,the right hand of the devil,подоцна инспирирајќи многу манга автори како Ѓунѓи Ито(Gyo,Uzumaki),Хитоши Ивааки(Kiseijuu) итн.Да докаже дека неговата креативност не е ограничена само на полето на мангата во седумдесеттите го издава својот прв музички албум Yami no album(The darkness album) каде е комплетен автор изведувајќи концерти во живо низ целата држава(во моментов е пејач на 3 различни поп бендови).

Во 1995 г. мораше да се повлече од својата кариера како мангака поради теносиновитис,но тоа не го спречи својата енергија да ја канализира во музичката индустрија,телевизијата и филмот(секогаш пишува сценарија за филмски и сериски проекти базирани на негови дела и добива улоги во истите).

Неодминлив податок:Пред 2 години си изгради куќа во областа Кичиѓооѓи,Мусашино сити,предградие во Токио.Куќата е правена по негов вкус и е многу необична и се вика Makoto-chan house.Неговите комшии негодуваа за време градењето на куќата,а подоцна го тужеа пред суд поради нејзиниот вознемирувачки изглед.За голема жал на хејтерите Умезу го доби спорот.


За престојната Ноќ на вештерките во овој текст посебно внимание има Левата рака на Бога,десната рака на ѓаволот.

Приказната почнува со две деца,девојчето Изуми и нејзиниот помал брат Соу како спијат во својата соба додека надвор има јака бура.Изуми се буди со голема главоболка и почнува да плаче.Болката се засилува и од очите на Изуми и излегуваат ножици.Ова сепак е само кошмар на Соу од кој навреме се буди.После кратко време некој им тропа на прозорецот,а тоа е една од другарките на Изуми,која и кажува дека бурата ја збришала куќата на нивниот наставник Нори и ја вика да дојде за да видат што точно се случило.Кога доаѓаат на самото место гледаат како куќата ја нема,а се што останало е добро вкопаниот подрум.Изуми го тера Соу да се симне долу и да го испита теренот како казна што ги следел наместо да остане дома.Исплашен и тресејќи се од студ Соу полека навлегува во подрумот.Сопнувајќи се од еден пар зарѓани ножици ќе падне врз детски череп по што бега од местото како ѓавол од крст.Безбедно се враќа дома,како и сестра му,но тој не знае дека Изуми со себе ги носи ножиците од подрумот.Соу се враќа на спиење и сонува како го гледа новиот наставник кој ќе го замени Нори како разговара со мајка му за трансферот во новото училиште.Полека се врти кон Соу само за да види дека лицето му е деформирано и без уста,нос и очи.Следното утро Соу и Изуми одат на училиште и се однесуваат како да ништо не се случило.На првиот час директорот го запознава класот со новиот наставник.Изуми ја има честа да му врачи букет рози како знак за добредојде.И само што ги предава и се лоши и паѓа на подот.Превиткувајќи се во голем бол децата трчаат по училишниот лекар кој само што пристигнува станува сведок на нешто надвор од секаква логика-Изуми повраќа кал,толку многу што за кратко време поплавува пола училница.Децата се исплашени до смрт,а само Соу се прибира доволно за да им помогне на возрасните да ја однесат Изуми во болница.Неколку другарки на Изуми се решаваат да ја посетат,а во чекалната ги пресретнува расплачениот Соу кој им покажува дека Изуми не само што не е стабилизирана,туку нејзината состојба преминува од бизарна во надвор од овој свет кога им ги покажува седумте детски скелети што Изуми ги поврати од својата уста.До овој момент си мислев дека Умезу само си игра со читателот и кога тогаш ќе се појави некој да каже "ова е само сон" но децата,докторите и останатиот персонал не сонуваат ист сон ниту страдаат од халуциногени наркотици,ова навистина се случува.Овој кошмар излезен од вонбрачното дете на Exorcist и Alien нема крај-Изуми од системот исфрла безбол палка,безбол топче,неколку робот играчки,трицикл и весник.Една од медицинските сестри ќе ја види насловната страна на весникот каде стои вест објавена пред 30 години за сериски убиец кој користел ножици како свое оружје и грабнувал мали деца чии тела никогаш не биле пронајдени.Соу верува дека ова е знак за враќањето на убиецот и се сомнева дека новиот наставник има некаква врска со настанов;и заедно со другарките на Изуми трагаат по вистината.Ова е само почетокот...

Умезу уште од самиот старт ги отвара картите и веднаш не фрла во дувлото на sверот;нема лесен почеток,нема вообичаено запознавање на ликовите,за нивните навики и начин на живот кои по обичај се опишувани пред "почетокот на бурата" во повеќето хорор дела;едноставно нема простор и време кога ти се случуваат нешта кои веднаш би те шизнале на место.Приказната е повеќе во стил на бизарна хорор истражувачка авантура бидејќи целото дејство е гледано од очите на малиот Соу наместо вообичаениот протагонист да биде возрасна личност.Темпото е доста динамично и ослободено од филери,затоа народе немојте да прескокнувате страници ако ова ви е на read list.

Клучниот столб на кој се потпира "Левата рака на Бога" е атмосферата.Било да сте штотуку навлезени во хорор жанрот или сте веќе хард кор хорор фан на кој му е здосадено од веќе видената "црнецот секогаш го папа и плавушата се качува горе наместо да оди по колата и го папа" шема Левата рака на Бога може да ве внесе во фазон да почувствувате страв,да чувствувате тензија и напнатост како да следите високоадреналински трилер ако не сте до толку исплашени или цело време да викате WTF is this во случај ако и ова не може да ве изненади.Во секој случај нема да ве остави рамнодушни.Уште една карактеристика:секоја секција по хорор филинг варира по желба на авторот.Во една книга знае да претера со пролевањето крв и грозоморноста ала Клајв Баркер,за во друга книга драстично да го смени тонот како психолошки мајндфак а да не се пролее капка крв.

Кон сето ова одлично се вклопува цртежот.Кадрите се филмски и даваат чувство на тензија и неудобност(сцените со ножици кои распараат детски очи не можат да ви ја дигнат косата?Не грижете се,има други нешта кои можат тоа да го предизвикаат,и кришум чекаат зад секоја страна).Мала забелешка е претераната сконцентрираност на мастило на секој кадар,правејќи го цртежот доста "масен" но сепак е мал проблем кој може да се стави настрана.

Во сушниот период за хорор филмови,кога Jason,Jigsaw и Freddie Crueger се филмската верзија на рециклирањето на Super Mario игрите,а Вес Крејвен и Роб Зомби од немање идеи се повикуваат на стара слава добро е да се најде алтернатива во облиците на Kiseijuu,Gyo,Cat diary,MPD psycho и други хорор манги.Уште подобро е да се следат нивните траги кои водат до "изворот на злото" и мастермајндот позади него,нешто што ми ја врати вербата дека таму некаде сеуште постојат хорори со првобитната идеја да те исплашат,а не да заморат.

Хорорљупци,навалете!

петок, 30 септември 2011

Pluto

Манга

Плутон
Пишува:Наоки Урасава,Осаму Тезука
Црта:Наоки Урасава
Жанр:Научна фантастика,детективски трилер,сеинен
Издавач:Shogakukan
Списание:Big comic original
Година на издавање:2003
Управникот:Детективу.....вие сте робот?

Гешихт:Да.
Управникот:Пффт,дојдовме до тоа да не можеме да разликуваме робот од човек.
Гешихт:Има едноставен начин да се идентификува робот.
Управникот:Стварно?По што?
Гешихт:Ние не правиме непромислени работи.


За да ја почнам оваа рецензија,морам да ги запознаам оние кои сега првпат слушаат за Осаму Тезука "богот на мангата".Тезука е првиот мангака,автор е на доста познати класици како "Black Jack","The phoenix","Kimba the white lion","Buddha" и "Astroboy".Последново испадна негова научнофантастична верзија на Пинокио за авантурите на Aтом,момче робот кое мирно коегзистира со луѓето и ги штити од зли роботи и вонземски освојувачи.Во 2003 година,најдобриот автор на психолошките/напнатите трилер манги Наоки Урасава се реши да го преаработи "Astroboy" по негов терк.Со позајмување на неколку ликови и концепти,Урасава го направи zа "Astroboy" тоа што Роналд Мур го направи за "Battlestar Galactica" или Кристофер Нолан за "Batman:The dark knight",трансформирајќи една весела детска авантура во мрачен трилер.


Созревањето на едно детеВо Швајцарија е прогласена тридневна жалост поради свирепото убиство на Мон Блан,робот чувар на еден од националните паркови на Швајцарските Алпи.Истрагата за убиството му е доверена на инспекторот робот во хуманоидна форма Гешихт,припадник на германскиот детективски огранок на ЕУРОПОЛ.На местото на злосторството има само една трага-на главата на Мон Блан се поставени рогови.Во Шкотска,воениот робот Север #2 за првпат се вработува како цивилен работник,како батлер во служба на композиторот Пол Данкан.По некое време,недалеку од замокот се формира бура,а Север #2 насетува дека бурата е нешто повеќе од тоа и оди да провери.Од неговото тело не останува ништо,а на местото каде беше бурата стои карпа во облик на глава со рогови.Гешихт бара помош од роботот криминалец Брау 1589 кој поради убиство на човек својата казна ја издржува во посебно затворско одделение.Роботот му открива дека роговите на жртвите го симболизираат Плутон,римскиот бог на смртта и го предупредува Гешихт дека убиецот за своја цел ги има членовите на "големата седумка"(најсилните роботи на светот,учесници во 39-тата Блискоисточна војна),меѓу кои спаѓа и тој.

Се прашувате зошто го ставив зборот "убиство" наместо "уништување" кој би бил поприкладен за насилна смрт на робот.Одговорот лежи во коренитата промена која го има зафатено футуристичкото општество-роботите не се бесплатна работна сила обврзана да се покорува на трите закони на роботиката од Исак Асимов(1)Роботот не смее да повреди човек или преку недејствување да допушти повреда на човек;2)Роботот мора да ги почитува сите наредби што му ги дава човек,освен оние наредби кои се во спротивност со првиот закон;3)Роботот мора да го штити својот живот се додека таквата заштита не е во спротивност со првиот и вториот закон).Тие ги уживаат правата и слободите како и секој човек,од најосновните па се до правото за основање семејство,заработување плата за својата работа и годишен одмор.Се поголем број од нив се одлучува да добие фацијална промена која ќе му овозможи почовечки изглед,а за уште попродлабочено бришење на границата природна-вештачка свест имплантираат емотивни чипови кои им овозможуваат да чувствуваат тоа што и ние чувствуваме.

Но доста со политичко-правниот аспект.Наместо вообичаеното "роботот добива самосвест и се бунтува против своите креатори" или "човекот сурово ги експлоатира роботите" Pluto дава поинаква димензија на односот човек-робот и ретка прилика да прочитаме приказна каде роботите разбираат работи како сочуство,љубов,милост и даваат се од себе,преку алтруистички дела да го направат светот подобро место за живеење,а поголемиот дел од товарот паѓа на плеќите на дел од роботите од "големата седумка".

Учествувајќи во 39-тата Блискоисточна војна на страната на Соеднинетите Тракиски Држави под изговор дека во Персија се кршат правата на роботите и се произведуваат роботи за масовно уништување(политичката позадина нескриено алудира на Американската инвазија на Ирак во 2003 г.),"големата седумка" го искусува ужасот на војната,колку и да се трудат не можат да ги избришат спомените од илјадници нивни мртви соборци и роботи кои биле подложни на експерименти од непријателот и наместо електрични овци сонуваат кошмари.Нивното искуство со тоа што значи да си обземен во виорот на војната ги тера да направат промена од 360 степени(Мон Блан го посветува својот живот на чување на природата,Север #2 од најдобро вооружениот робот преферира да не се бори повеќе и поминува доста време усовршувајќи го свирењето клавир кај господар Данкан).
Разликите во пристапот кон Astroboy/Pluto кај Тезука и Урасава е видлива и кај цртежот-Тезука е пионер на мангата и творецот на карикираното прикажување на ликовите со големи очи,тенки вратови,преедноставен дизајн и сето тоа личи наивно и детски и веројатно за поновите генерации манга публика тоа би ги одвратило од понатамошно читање.Урасава од друга страна го тера својот стил од Monster-едноставно,но реално портретирање на ликовите,секој од нив со карактеристична црта,а стрип кадрите се флуидни и даваат филмски тон.

Додека ги пролистував страниците имав впечаток дека го читам Blade runner во стрип издание.Роботите како што наведов имаат изборено свое место под сонцето,но и понатаму се чувствува дискриминација(на секој јавен објект се поставени пунктови за раздвојување на луѓе и роботи,незадоволни и гневни граѓани создаваат анти роботски групи по урнекот на американската ККК).Приказната е детективски noir,со бавно темпо и одлична атмосфера.Признавам,Гешихт не е Декард и иако е робот не е робот во смисла да работи рамодушно како што би работела обична машина,со него ќе доживеете доста tearjerking моменти,а сцените каде вози по улиците на мегалополисите на Еврофедерацијата,испрашува сведоци,бара докази итн.,сето тоа фино надополнето со локации низ Персиските сламови,Амстердам,Токио,Истанбул,Берлин,Австралија,Грција и Швајцарија во својот футуристички лик прекрасно се вклопува со музиката на Вангелис за истоимениот филм.

Pluto пријатно ме изненади.Барајќи добра научнофантастична приказна,наидов на нешто што го разбуди топлото чувство кога ќе се потсетам на стариот добар шмек на sci-fi филмовите од осумдесеттите,вметнувајќи ретко искористени теми од манга која датира од пеесетите,но чие ехо сеуште се слуша.Дефинитивно манга која по својот успешен спој на цртеж,дијалози,дејство и ликови не можам да најдам ама баш никаква замерка.

ПС:Ако не сакате да се мачите со читање на Pluto пред компјутер,Viz Media,еден од поголемите дистрибутери на манги на западниот пазар пред една година го комплетираше Pluto во хартиено издание.Pluto брои вкупно 8 книги,сите се со врвен квалитет и во стандарден манга формат.

петок, 12 август 2011

Mudazumo Naki Kaikaku


Манга

Легендата за Коизуми
Пишува:Хидеки Овада
Црта:Хидеки Овада
Жанр:Пародија,сеинен
Издавач:Takeshobo
Излегува за списанието Kindai Mahjong original
Година на издавање:2006
"На почетокот Бог ја создаде маѓонг масичката.Маѓонг плочките беа без облик и празни и мракот вирееше од длабините,а духот божји лебдеше над маѓонг масичката.И Бог рече "Нека биде светлина".Бог ги фрли коцките со целата своја моќ-и би светлина!И бидна вечер,па утро-прв ден.И Бог рече:Нека биде свод помеѓу плочките за да се раздели плочка од плочка.И Бог ги раздвои плочките на четирите страни-исток,запад,север,југ.Бог ги нарече плочките "раце".И бидна вечер,па утро-втор ден.И Бог рече:Нека плочките бидат собрани на едно место.Нека бамбусовите плочки бидат собрани,нека знаковните плочки бидат собрани.Насобраните плочки Господ ги нарече "серии".И Бог виде дека е добро.И бидна вечер,па утро-трет ден.И Бог рече:Нека бидат направени дора плочки кои ќе служат како знаци кои ќе означуваат бонус поени.Бог створи две големи дора плочки:Откриената плочка да ги чува горните плочки,неоткриената да ги чува долните плочки.И бидна вечер,па утро-четврт ден.И Бог рече:Нека масичката биде преплавена со плочките.Полека масичката се полнеше со плочки и тоа го означи почетокот на цумото.И бидна вечер,па утро-петти ден.И Бог рече:Ќе го создадам човекот по мојот лик.Со четири тројки и еден пар ќе го имитирате бог во неговата човечка креација.Ќе ја запоседнете маѓонг масичката и со неа ќе завладеете.И бидна вечер,па утро-шести ден.И на седмиот ден Бог ги заврши своите дела што ги направи.И се одмори во седмиот ден од сите свои дела,што ги направи."


"Битие" од Библијата
Маѓонг верзијаПред некој ден ја изгледав серијата "Akagi",интересна серија која дава детален поглед на древната кинеска игра маѓонг,со добра приказна и уште подобри ликови.После "Akagi" се прашував дали има уште вакви слични наслови каде играњето маѓонг е централна тема на приказната,па после мало гуглање најдов манга со наслов "Легендата за Коизуми".Сеуште импресиониран од Акаги си мислев како ова може да биде слична приказна,со обични луѓе како се надмудруваат играјќи маѓонг.Boy,was I wrong.


Од каде да почнам?Замислете свет каде сите дипломатски односи,а под дипломатски се опфатени како билатералните така и тие што се значајни на глобално ниво се расчистуваат со партија маѓонг помеѓу светските државници.Замислете го Путин како со рон ќе ја натера Германија да увезува само руски гас,или Обама со манган ќе го доведе Ахмадинеџад на колена и со тоа го спречи Иран да ја развива својата нуклеарна програма.


Еден од ретките позитивни прикази на Џорџ Буш помладиотДа,ова е ваква манга.Поранешниот премиер на Јапонија,Јуничиро Коизуми ја започнува приказната со тоа што го прифаќа предизвикот на претседателот на САД,Џорџ Буш јуниор да одиграат маѓонг.Ако Буш изгуби,САД ќе го платат долгот на Јапонија во износ од 20.000.000.000 јени.Ако Коизуми изгуби,Јапонија ќе мора да се задоволи со минорна компензација во вид на воени авиони,како гест дека го опростуваат долгот.Коизуми не би го прифатил предизвикот да не беше една катастрофална грешка која ја направи Таизо,несмасен и лекомислен службеник во администрацијата.Буш до последната рунда ја има предноста,и кога сите мислат дека се е решено,Коизуми го открива својот скриен адут-Изгрејсонцето,маѓонг потег со кој Буш ги губи сите поени,а на Коизуми му осигурува недостижна предност и победа.


Јас ја имам силата.....


Ова беше само првото поглавје и мислев дека мангата ќе оди во правец секое поглавје да биде посебна приказна.Уште еднаш-boy,was I wrong.Како што поминуваат поглавјата и добиваме увид во вистинскиот начин на функционирањето на политиката и дипломатијата,на земјата се случува силна експлозија од непознат проектил.Ударот е многу посилен од тој на Хирошима и Нагасаки комбинирано,а светските лидери добро знаат чие дело е.Ај ќе ви дадам шанса да погодувате од трипати кои се кривците.Северна Кореја?Не.Масоните?Не.Ајде,можете и подобро од тоа.Марсовците?Не баш,ама тука негде блиску.Проектилот е истрелан од месечината,од базата на нацистите.Да,добро прочитавте-нацистите.


Миленко не предупреди,но ние не го слушавмеСпротивно официјалната историја и во полза на теориите на заговор,Хитлер и дружината не биле скроз поразени во втората светска војна;во последните денови на војната тие веќе имале друг план-да полетаат на месечината и од таму да создадат нова држава,со нова војска спремна да го врати сјајот на рајхот и да ја покори Земјата еднаш засекогаш.За да не дојде до тоа,светот ги испраќа своите 5 најдобри маѓонг играчи-Џорџ Буш постариот(41 претседател на САД),Јуничиро Коизуми(поранешен премиер на Јапонија),Владимир Путин(актуелен премиер на Русија),Јулија Тимошенко(поранешен премиер на Украина) и папата Бенедикт Шестнаесетти како би се соочиле со најдобрите маѓонг играчи на Четвртиот Рајх на чело со Адолф Хитлер.Борбата од епски пропорции помеѓу доброто и злото само што не започнала.


Само тие можат да го спасат светот
"Koizumi" е неверојатно фасцинанта пародија.Како манга и аниме фан,и како упатен во светската политика и историја можев да најдам доста Pun ситуации и исмевања на доста манга/аниме трендови,како и на политички настани.Маѓонг дуелите не се направени down to earth,туку по теркот на Dragonball,со бомбастични извици кога играчот ја става последната плочка и ја открива својата серија;табелирањето е извадено како од Yu-Gi-Oh,само што тој што губи поени добива електро удари или пламен(зависи од стазата) и му се цепаат алиштата и плука крв(уште еден Dragonball pun);ликовите се over the top и посилни од животот и нормално зачинето со малку фансервис.

Како изгледа маѓонг борба ала Коизуми?

Путин:Ти нема да го направиш своето "изгрејсонце" навреме.Не додека јас ти упатам "БАЛТИЧКА ФЛОТА"!!
Коизуми:Не толку брзо!*Става плочка икс.*
Путин:Ама.......ова............КАКО Е ОВА МОЖНО!!!!!!!!!!!!?????
Коизуми:Додека ти правеше икс,јас превзедов ипсилон,*во меѓувреме во позадина се слуша The raising fighting spirit од Наруто*и таман да завршеше,јас си направив "изгрејсонце" и сега твојата тактика е чкљ.ИЗГРЕЈСОНЦЕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Путин:ООООООООООООООООООООООО НЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ!!!!!!!!!!!!!!
Путин ги изгуби сите поени;Путин чади.

Tек да ги видите другите борби.Ова не е ништо.

Напомена:Секој играч си го именува својот заштитен потег по одредени политички карактеристики и настани на својата држава.На пример папата Бенедикт својот супер потег го нарекува "Светото тројство",или "Апокалипса сега" на Џорџ Буш постариот односно Тато Буш.
Badass интро на папатаКако што реков,ликовите се посилни од животот,а Коизуми е тој што зрачи со најмногу енергија.На челото му е испишано нешто што Барни од How I met your mother го нарекува AWESOMENESS,а за да видите колку е Коизуми awesome,најдобро покажува оваа сцена-Коизуми се поздравува со толпата народ;некој ќе го погоди четирипати во телото;Коизуми е жив,но не дава да го носат во болница оти мора да оди на американскиот носач "Нимиц" за да игра маѓонг со Ким Јонг Ил,вечниот лидер на Северна Кореја и со победа да го одврати од плановите да ја гаѓа Јапонија со интерконтинентални балистички ракети;Коизуми доаѓа на носачот;крв му тече од слабо средените рани,но стиска заби;таман da се онесветi но на помош му доаѓа Tаро Асо(исто така поранешен премиер на Јапонија);Асо му се придружува како секундант;Коизуми го креира своето "изгрејсонце" и го прави Ил пуздер;Ил не е многу загрижен оти и така ќе пушти ракета кон Јапонија;Коизуми влегува во F15 ловец и се судира со ракетата;целата нација тагува по неговата смрт-само за да биде подоцна демантирана кога ќе го најдат во Владивосток,но има амнезија;за среќа Таизо му го враќа памтењето со маѓонг и Коизуми штотуку опоравен се враќа во Токио за да се пресмета со Путин и нормално да му го исклоца задникот,маѓонг style.

И нормално,како што секој позитивец си има негативец,така и Коизуми го има Хитлер.И морам да признаам,Хитлер има чуден приказ во мангата.


So kawaii!!!!!


Дали е можно ова лице,исполнето со среќа,мир и љубов,каде цветчиња повремено улетуваат во кадар прикажувајќи една слика на спокоен човек да му припаѓа на човекот одговорен за започнувањето на Втората светска војна и творец на најголемите трагедии во 20 век?Паааааааааааааааааааааа...........да.Но нека не ве залажува сликата-иако ова што го гледате како да испаднало од шоѓо фанфикција каде Хитлер рони и по некоја солза кога ќе изгуби некој што му е мил,Хитлер и понатаму си останува стариот добар мегаломанијакален водач на Третиот Рајх.

А да,дали заборавив да пишам дека го може ова?

Nappa:Vegeta,what does the scouter say about his aryan level!?
Vegeta:It's over 9000!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Само да го видите кога ќе стане Супер Ариевец 3.

Во одбрана на лошите момци.Некои ќе речат "ама ги видовме нацистите во 1000000000000000000000000 филмови и што се не,мора ли и овде"?На некој начин-да.Додека ја читав не можев да замислам други негативци,а и зошто би требало кога нацистите се логичен избор овде,а се што е со нацисти е загарантиран успех(Cassablanca,Inglorious basterds итн).Патем тие се и меѓу трите најексплоатирани негативци во поп културата-другите две места се резервирани за вампирите и зомбите.Можеби факторот awesome би бил поголем ако комбинираме нацисти-зомбиевци(ама тие немаат друга работа туку да се шетаат сакато и да ти го изедат мозокот,патем оваа идеја први ја дрпнаа момците што го снимаа "Dead snow") или нацисти-вампири(ама тие се веќе искористени во "Hellsing").


Мојот заклучок за една ваква трипозна и неверојатно смешна манга,исполнета од прва до последна страна со "whats this I dont even" моменти,креирана со огромна доза на луда имагинација и халуциногени печурки?

понеделник, 01 август 2011

My balls/Yuria 100 Shiki

And now something completely different.

Изминативе денови се решив да направам мала пауза од читање манги со сериозни содржини,па по препорака на еден другар посветив внимание на делата на Шигемицу Харада.Приказните му се преполни со хард кор ecchi/borderline hentai и комични елементи,поточно на две негови дела;My balls(Моите јајца) и Yuria 100 Shiki(Јулија сериски мoдел 100).

Сакав да ставам слика од My balls,но од пуст страв дека ќе добијам правни импликации се премислив,
so here's a pony

My balls е сместена во денешно Токио,место каде треба да се случи Армагедон,најголемата битка помеѓу силите на доброто и злото(хм,во Библијата пишуваше дека Армагедон ќе се случи на Блискиот Исток but nvm),а злото на чело со Кралицата на теророт Емануела е на чекор до победата.Од друга страна архангелот Михаел применува метод кој ќе ја зароби кралицата(методот е сличен како оној што го применува Роши кај Пиколо од Dragonball).Ако кралицата биде фатена,војната ќе заврши и сите ќе бидат весели и среќно ќе живеат.Or did they!!?Михаел успева во намерата,но Емануела не е затворена во шишенце или кутија или покетопка.Нејзините зандани се јајцата на Сато Коута,19 годишен работник во пиљара.За да не се ослободи кралицата Коута е присилен да не ејакулира 30 дена и мора да се воздржува од валкани мисли,порно списанија и видео клипови,било што што ќе го стимулира.На пат да ја ослободи Емануела е Елиза,демоница од најнискиот дел од хиерархијата од светот на ѓаволите.Задачата што и е доверена и е од големо значење-ако ја заврши како што треба,може да добие унапредување и да стане дел од демонската елита,па користи се што има за да го натера Коута да ја исфрли кралицата.Но тоа не е единственото нешто од што Коута мора да се пази;колешката со која работи е тешка нимфоманка(додуша тоа станува по 2-3 пива) и одамна му го има фрлено меракот,а газдата го носи во масажерски бордел салони за да го внесе во светот на возрасните(Коута е девица,па уште потешко му паѓа што разноразни девојки му се пуштаат баш во ова време).Дали Коута ќе испости доволно долго за да го спаси човештвото или ќе ја исцеди последната надеж и ќе и дозволи на Сатаната да го запали светот?Останува да видите.

Во My balls нема сцена што не смешна.Коута е доведен во многу урнебесни искушенија од демонскиот свет,но ги преварува со свои уште поурнебесни трикови,па ќе го гледаме како тој се здобива со искуство и секоја незавидна ситуација ја добива во своја полза.Во некои моменти Елиза го краде шоуто кога ќе дознаеме дека и таа е девица и се плаши од 'змијата" на Коута,често прибегнувајќи кон оригинално смешни решенија да го возбуди Коута без таа да си ги извалка рацете.My balls е една од најдобрите манга комедии кои сум ги прочитал во последно време.Detroit metal city е единствената манга која може да и парира кога станува збор за hit below the belt комедии,но My balls е класа за себе.

On second thought,to hell with censorship


Од друга страна,Yuria 100 Shiki е слична во миксот echhi-комедија,само во научнофантастична обланда.Во тајните простории на доктор Акиба се пишува историјата.Тој е првиот научник кој ќе создаде робот кој е најблиска имитација на човекот.Но роботот нема да се користи за благородни цели-освен ако под "благородни" го ставиме и давањето сексуални услуги.Др.Акиба ја создаде Јулија за да ги задоволува сите негови интимни желби и да му биде "идеалната холандска сопруга".Е сега се би му одело како подмачкано да не е оној мал проблем кој се нарекува"научникот вградува нервен систем на роботот со кој подоцна станува самосвесен" и Јулија бега од него.Бегајќи што подалеку таа ќе се судри со Шунсуке Кубо,кој сожалувајќи и се во каква состојба е,ќе и даде престој во неговиот стан.Шунсуке и Јулија се зближуваат,но Јулија која е програмирана да биде секс робот има неодолива желба да го легне Шунсуке и така да биде за него идеална холандска сопруга(Јулија е ничиј секс робот се додека не ја изгуби невиноста).Јулија користи секаква можност да го заведе и со тоа да му биде идеалната холандска сопруга(овие зборови често ќе ги среќавате),но Шунсуке и одолева оти му е страв да не го откачи вереницата.Ѕвездата на Yuria 100 Shiki е самата Јулија.Од моментот кога е на слобода,таа многу малку знае за околината која ја опкружува,па поради тоа ќе прави работи кои го доведуваат Шунсуке во многу резил ситуации,и секако неизбежното-да го оговара друштвото и цело маало;а како што добриот глас надалеку се слуша,така и ова стигнува до ушите на неговата вереница која не го жали својот скап чадор кога го мава Шунсуке.

Иако Yuria е од истиот мангака на My balls,сепак My balls е подобра што се однесува до комичните сцени.Yuria на почеток е интересна со напорите на Јулија да го усреќи Шунсуке,но ваквата ствар се повторува со секое одминато поглавје и знае да замара.Монотонијата се разбива околу третата книга кога Харада не запознава со нови,пософтицирани и подобри модели од истата серија модели Јулија,а подоцна и со инвазијата на Луси МК,американско-европски модели создадени од еден американски доктор од Силиконската долина како одговор на неговиот јапонски колега дека амероевропските роботи можат да бидат подобри во секој смисол.

Дали My balls/Yuria се блесави?Да.Дали се некоректни?Да.Дали приказните се глупи до тој степен да се смешни?Да.Но тоа не ме спречува да земам одмор од дела со сериозни тематики и одвреме навреме да најдам некој интересен и забавен треш.

петок, 15 јули 2011

Добредојдовте во воздржувањето (Добредојдовте во НХК #15)

„Добредојдовте во воздржувањето“ е последната, 15-та епизода од 3-тата книга на проектот на Манганација - „Добредојдовте во Н.Х.К.“
„Ангелот чувар“ - Мисаки-чан, се бори со продажниот агент на MyWay да го заштити Сато-кун и да не дозволи да го искористуваат. Ќе успее ли? Ќе биде ли доволна силна да го излече од збрката во која влезе минатата епизода?
Симнете ја верзијата во pdf или во cbz, или прочитајте онлајн и дознајте.


Во меѓувреме Манганација ќе направи пауза од околу еден месец, поради летните одмори, но од септември продолжува со ист толкав ентузијазам, многу поголемо искуство кое го стекна последниве 3-4 месеци и се надеваме многу помалку пропусти :).

До тогаш, уште еднаш потсетување каде може да ги најдете претходните епизоди, доколку некоја сте пропуштиле.


Книга 1:
#01 Добредојдовте во проектот PDF CBZ WEB
#02 Добредојдовте во Лолита PDF CBZ WEB
#03 Добредојдовте во новиот свет PDF CBZ WEB
#04 Добредојдовте во училницата PDF CBZ WEB
#05 Добредојдовте во претпријатието PDF CBZ WEB
Книга 2:
#06 Добредојдовте во мораториумот PDF CBZ WEB
#07 Добредојдовте во летните денови PDF CBZ WEB
#08 Добредојдовте на одморот PDF CBZ WEB
#09 Добредојдовте на офлајн средбата PDF CBZ WEB
#10 Добредојдовте во рајот PDF CBZ WEB
Книга 3:
#11 Добредојдовте онлајн PDF CBZ WEB
#12 Добредојдовте во заклучената соба PDF CBZ WEB
#13 Добредојдовте кај сината птица PDF CBZ WEB
#14 Добредојдовте во My Way PDF CBZ WEB
#15 Добредојдовте во воздржувањето PDF CBZ WEB

Екипата на Манганација ви посакува пријатни летни одмори!

Nyaaaa ~~~

вторник, 12 јули 2011

Shingeki no kyojinМанга

Shingeki no kyojin(превод:Нападот на џиновите)
Пишува:Хаѓиме Исајава
Црта:Хаѓиме Исајава
Жанр:Eпска фантастика,стимпанк,акција,авантура,хорор,шонен
Издавач:Kodаnsha
Списание:Bessatsu shonen magazine
Година на издавање:2009

"На тој ден,човештвото се сети на ужасното чувство да си под нивното стапало,на понижувањето да бидеш како затворена птица............"

Ерен ЈегерВо 2009 година младиот мангака Хаѓиме Исајава поднесува примерок од својот авторски труд на главните уредници на манга списанието Weekly shonen jump,со надеж дека тука ќе може да си изгради завидна кариера како манга автор.Но бива одбиен со образложение дека неговото дело не се совпаѓа со нивниот концепт за тоа што треба да биде шонен манга(а така испадна најдобро за него бидејќи не можам да замислам како Исајава би се справувал со секојдневните цензури кои би му ги наметнувале од уредништвото).Потоа се обраќа до Kodаnsha каде препознаваат голем потенцијал во неговата работа и добива место во нивното списание Bessatsu shonen magazine.Останатото е легенда.

Shingeki no kyojin предизвика голема турбуленција во светот на мангата.Дело кое не доби никаква помпа и рекламирање успеа да се најде меѓу најчитаните манги во првите 3 месеци со преку 500 000 продадени примероци,притоа симнувајќи доста познати наслови,меѓу кои и Bleach,а критичарите го величаат до небеса.Која е оваа манга,за што се работи и колкаво е нејзиното значење во светот на мангата?

Приказната не води во еден фиктивен свет налик средновековна Европа,каде последните припадници на човештвото живеат во град без име,град кој е последна линија на одбрана и опстанок од нивниот најголем непријател-џиновите.Нивното потекло е непознато и се знае само дека немаат интелигенција,немаат репродуктивни органи,нивната висина варира од 3 до 15 метри и се хранат само со луѓе.Градот е опкружен со бедемот Марија висок 50 метри,доволно висок да и најголемиот џин не може да се искачи.Веќе 100 години неговите жители живеат мирно и безбедно.Меѓу нив е и нашиот јунак Ерен Јегер кој ноншалантно си се шетка со својата другарка Микаса Акерман,се додека во еден момент не се чуе страотен татнеж.Ерен како и другите го вперува погледот кон дел од бедемот каде се создава прашина и гледа како еден колос,висок 60 метри,без кожа и обвиен во пареа потсмевливо гледа кон градот и го руши бедемот како песочен замок.Џиновте влегуваат и тогаш масакрот почнува.Ерен не знае што да прави во сета таа паника и за да биде несреќата поголема тој е заглавен во рушевини.Мајка му го спасува и го доверува на еден војник кој и ветува дека ќе се грижи за него додека таа го одвлекува вниманието на џиновите што се приближуваат.Последниот спомен на Ерен за мајка му е како еден од џиновите ја џвака.Преживеаните се повлекуваат во другата половина на градот заштитена со повисокиот бедем Роса,и кога Ерен си доаѓа при себе си дава ветување дека ќе ги истреби џиновите од лицето на земјата.

Иако Shingeki спаѓа во категоријата шонен има многу малку допирни точки со шонен мангите,а под шонен зборувам за денешните шонени кои ја следат Dragonball формулата на Акира Торијама.Овде нема да наидете на мало дете кое ја буди внатрешната сила со упорен тренинг и дисциплина и им дава поуки на поразените непријатели да не прават лоши дела,нема мудар но перверзен и духовит учител,непријателите не се појавуваат по редослед послаб,слаб,јак и не се докрајчуваат со супер потези(океј,некои од потезите се сепак кул),па дури и хуморот отсуствува.Ако веќе мора да се прават паралели Shingeki по својата атмосфера,меѓучовечки односи,борба на добро и зло и карактеристики на ликовите повеќе личи на сеинен манги од типот на Devilman од Го Нагаи и Berserk од Кентаро Миура.Во најмрачните мигови човештвото е далеку од сплотено-луѓе си ги одземаат животите само за да не завршат како оброк,војници се бунтуваат и дезертираат од своите позиции само за да бидат со своите најблиски,се случуваат предавства кога најмалку ги очекувате,а Ерен на кој во главата му се врти само желба за одмазда распламтена со гнев наликува на Акира Фудо/Гатсу во неговата борба со демоните/апостолите,а ако има нешто што позајмува од Dragonball концептот тоа е помошта што Ерен ја добива од неговите пријатели(иако тимската работа не гарантира дека ќе се преживее до наредниот ден).

Акционите сцени се мајсторски направени.Нема да ве замaраат херои кои ги извикуваат имињата на своите напади пред да го зададат ударот или се навраќаат во минатото каде сигурно нешто трауматично им се случило,борбите се динамични како во чистокрвни акциони филмови и обично зафаќаат околу пола танкобон.

Ако има нешто разочарувачко тоа е начинот на кој Исајава ги црта човечките ликови.Додека му треба време за да се испраксира на тоа поле таков проблем нема кога ги црта џиновите.А џиновите сјаат во сета своја гротесктност и деформираност и предизвикуваат морници како оние кои ги добиваме додека слушаме/гледаме/читаме хорор дела.

Исајава кој своите идеи ги црпеше од сеинен наслови успеа да го собере најдоброто од нив и да го спакува во продукт за помлада публика,а резултатот е повеќе од јасен-мангата излегува веќе 3 години и за тоа време создаде свој препознатлив идентитет кој го издвојува од остатокот денешни шонени и укажува дека не е неопходно да се следат препознатливите шеми за успех за да се стекне попоуларност меѓу тинејџерската публика.

сабота, 09 јули 2011

Змејот во јапонската митологија

Додека средновековните Европјани на змејовите гледале како на злобни и застрашувачки суштества, кои блујат оган, сеат страв и трепет кај народот и крадат злато и драги камења кои ги трупаат како свое богатство, далеку на истокот се развива сосема поинакво гледиште за овие прекрасни митолошки суштества. Како и во останатите Азиски земји, и во Јапонија змејот го има заслужено своето место во митологијата како величенствено суштество, кое е носител на среќа, успех и хармонија, на мудрост и просперитет.
Змејот (ryū или ryō) е змијовидно суштество, кое има глава на камила, еленски рогови, очи на зајак, крлушки на крап, тигарски шепи и канџи кои потсеќаат на орелски канџи. Имаат и мустаќи и драг камен под брадата, а често може да се видат претставени и со крилја. Според легендите, змејовите може да завземаат човечка форма и да имаат деца со луѓе. Нивен најголем непријател е фениксот, како и човекот птица наречен Karura. Она по кое се разликува од останатите азиски змејови е во бројот на канџите. Јапонскиот змеј има 3 канџи. Според јапонското гледиште за бројот на канџите, змејот потекнува од Јапонија, и како се оддалечувал кон другите азиски земји, добивал по една канџа плус, за да ако се оддалечи премногу од Јапонија, не може да продолжи понатаму ради преголемиот број на прсти со канџи. Во Кина се тргнува од спротивното гледиште.
Змејовите се врзуваат на водената димензија, и често може да се видат претставени опкружени со вода или облаци. Јапонските легенди укажуваат на постоење на 4 вида на змејови, четирите змејови - кралеви кои владеат со четирите мориња (оригинално се настанати како суштества чувари): небесни змејови кои го чуваат живелаиштето на боговите, спиритуалните змејови кои владеат со ветрот и дождот, и поплавите, земјените змејови кои ги пречистуваат реките и ги продлабочуваат океаните и змејовите-чувари на богатствата кои се заштитници на благородните метали и драгите камења.

Најпознат змеј во јапонската митологија покрај погоре спомантите кралеви е и Ryu Jin или Ryo Wo, кој потекнува од Шинто религијата и се смета дека е змејот крал на змијовидните луѓе кои живеат во морето. Исто така, мошне познате е и Fuku Riu - змејот на среќата, кој најчесто е прикажуван во позиција на искачување кон небото, што во азиските земји е показател на среќа. Понекогаш, змејовите може да се и показатели на некои немили настани, како на промер O-Goncho, кој се смет како предвесник на глад, или пак злобните Ubiwami кој се хранел со луѓе и животни и Yofune-nushi, кој ги принудувал локалните селани секоја година, на 13ти Јуни да му жртваат по една девица, што ако не се случело, им се заканувал со уништување на нивните рибарски бродови. На овој линк може да прочитате повеќе и за останатите познати змејови, а овде и по некоја занимлива митолошка приказна.
Денес змејовите претставуваат украс на ѕидовите на многу храмови, постојат голем број на резби со мотив на змеј, карактеристични за храмовите на Зен Будизмот. Змејовите живеат и на телата на луѓето, претставени преку голем број на импозантни тетоважи.

петок, 08 јули 2011

Добредојдовте во MY WAY (Добредојдовте во НХК 14)


Повторно петок 13 часот. И повторно ние сме тука со новата епизода.
Ова е претпоследната за оваа сезона, уште една на 15ти и после ќе имаме мал одмор, па продолжуваме на есен.

Во оваа епизода се запонавама со измамничките мулти левел маркетинг пирамидални фирми кои исцедуваат огромна сума пари од луѓето преку користење на манипулативни методи на персуазија.
Сато кун тука се наоѓа во една таква ситуација, а како се снајде и што поконкретно се случува, може да прочитате и сами.

За симнување pdf и cbz.

четврток, 07 јули 2011

Berserk:The reboot

Image and video hosting by TinyPic

За сите оние кои не се запознаени со Berserk серијалот
http://en.wikipedia.org/wiki/Berserk_%28manga%29


Пред едно 2 години на интернетот се појавија слики од Berserk во аниме форма.Фановите се радуваа на можноста да видат продолжение на оваа епска сага,но нивните надежи беа набргу срушени со веста дека анимациите се од адаптација на видео игра за Berserk.Кон крајот на септември 2010 г. како гром од ведро небо се појави првата реклама за новата Berserk серија со тогашен наслов Berserk:The saga begins.
A набрзо и преостанатитеYup,this is the real deal.Berserk,една од најпопуларните манга серии во Јапонија со уште поголема фановска база надвор од неа,после оригиналниот аниме серијал од 1998(кој опфати само мал дел од мангата) добива нова аниме адаптација и по се изгледа нема да продолжи таму кај што застана старата серија,туку се ќе се раскажува од почеток и ќе ги опфати сите делови кои не добија можност да бидат адаптирани во претходната серија.

Во најновото издание на Young animal magazine се потврдени следните информации:
-Berserk ќе излегува како серија филмови(не се знае колку танкобони ќе содржи еден филм)
-За анимацијата е задолжена Studio 4C(Tekkon Kinkreet,Detroit metal city)
-Режисерската палка му припаѓа на Кубоока Тошијуки(Top o nerae!,Batman:Gotham knight)
-Премиерата на првиот филм е закажана за јануари 2012 г.


Шпекулации:
-Музиката ќе ја компонира Gackt
-Временскиот распоред за секој од филмовите е така направен да треба најмалку 10 години да поминат за да се покрие целата манга(барем она што е досега излезено)

Tолку за сега.Повеќе информации ќе бидат објавени на 15 јули кога е закажано отварањето на официјалниот сајт.

И за крај


Ново:Официјалниот сајт е отворен малку порано http://www.berserkfilm.com/
Првиот филм ќе биде насловен Berserk:The Golden age 1-The egg of the conqueror.

вторник, 05 јули 2011

Синдром #5: Сканлација –Манганација By Jokoc

Голем поздрав до момците од Македонски Стрип Форум, а особено до Раста за поддршката :)


Ова е текстот кој излезе во последниот број на Синдром. Jokoc со задоцнување денес ни го прати, за членовите на Манганација и на Јапа.нет.мк. Повелете ,)Како што спомнавме во третиот број од „Синдром“, проблемите со популаризирање на мангата
биле во неможноста за читање манга на сопствениот јазик. Токму како резултат на ова се појавиле групи на луѓе кои го познавале јапонскиот јазик и кои својата љубов кон мангата ја пренесле на другите преведувајќи ги мангите на домашниот јазик. Од 70-те, кога прв пат се појавиле овие групи, денес се прераснати во цели тимови чија активност покрај превод вклучува скенирање и уредување на манга. Денес, целиот овој процес го добива името сканлација. Иако сканлацијата денес се однесува воопшто на стрипови, нејзините почетоци се токму во прилагодување на манга.

Од неодамна кај нас почна да функционира првата група за сканлација на манга на македонски
јазик –„Манганација“. Целата иницијатива за формирање на групата започна од луѓето кои го
долго време и активно го водат блогот japmk.blogspot.com. Иницијативата започна во средината
на февруари преку нивната страна на fb (групата japa.net.mk), како дискусија за формирање на
група за сканлација. Откако се пријавивме повеќе заинтересирани луѓе за преземање на одредени одговорности, а потоа и потврдивме дека сме сериозно заинтересирани, следеше бреимсторминг за името на групата. И така настана „Манганација“.

Првиот тест проект беше one shot мангата „Кошмарот на измислици“, официјално објавен на 11 март. После успешното функционирање на групата на овој проект, одлуката падна наредниот проект да биде култната манга „Добредојдовте во Н.Х.К.“. Набрзо обврските беа распределени и на 8ми април излезе првиот дел од НХК. Успешното функционирање на групата беше потврдено во исполнување на ветеното –секој петок нов дел од оваа манга.

Групата брои 22 членови, од кои 13 члена имаат активно учество во сканлацијата. Bi е координатор и одговорна за проверка на квалитет (QC), poljaff проверува, преведува звуци, тејпсетира и објавува на веб, Asami чисти и тејпсетира, Nasadigital и Razex чистат, Ref тејпсетира, превод –Nana, Sonshi, jokoc и Hosegawa, проверка на текстови Goaty, Bane the jester –redraw, Ecchi (обезбедува домејн, ридер и фтп). Секој кој сака да се придружи и да помогне во работата на Манганација едобредојден и може да ги побара на groups.google.com како manganacija, а доколку сакате само да го следите нивниот труд тогаш посетете ги на manganacija.com.


Во меѓувреме ни се приклучија и Imenka и Boy, а u240b е постојано со нас за техничка помош.
Само напомена, сајтот manganacija.com e сеуште во фаза на изработка. :)

петок, 01 јули 2011

Добредојдовте кај сината птица (Добредојдовте во НХК #13)

Петок, а денес ја објавуваме 13тата епизода од Добредојдовте во НХК.

Но, да се надеваме нема баксузната бројка да му пречи на Сато-кун да стане свој човек и да се излечи од синдромот на социјална повлеченост..

Секој може да полета, само треба да сака, и да размислува позитивно!

Во новите доживувања и нови средби со нашите јунаци, денес можете да уживате во епизодата Добредојдовте кај сината птица, читајќи ја онлајн овде.

Како и секогаш, достапнa за симнување pdf и cbz верзиите.

вторник, 28 јуни 2011

Shigurui

Image and video hosting by TinyPic


Shigurui(превод:Лудило по смртта,Смртоносен транс)
Манга
Автор:Јамагучи Тадајуки
Жанр:Историски,драма,трагедија
Наменето за возрасна публика
Број на танкобони:15
"...бидејќи самурајот не беше господар на својот живот.Кога воин влегува во службата на својот господар,нема поголема чест од онаа да си го даде животот за него.Феудалното општество,во својот совршен облик беше сочинувано од мал број садисти и голем број мазохисти.
Турнирот во замокот Суруга
од Норио Нанѓоу
Во 1629 година јапонскиот народ живее во време на мир.Господарот на провиницијата Суруга Токугава Таданага,брат на шогунот Иемицу,организира турнир во мечување во неговиот замок.Овој турнир предизвикува големо чудење бидејќи борбите не се водат со дрвени мечови(бокени) туку со вистински челични мечови(катани).И покрај приговорите на неговите советници,никој не го спречува одржувањето на турнирот на кој се поканети 22 најдобри мечувалци.За чудењето да биде уште поголемо првиот двобој се одвива помеѓу еднорак самурај по име Геносуке Фуџики додека на другата страна го предизвикува слеп самурај по име Ирако Сеиген.И како што се одбројуваат последните минути од почетокот на овој двобој така откриваме дека овие самураи не се случајно одбрани од самиот господар Токугава-имено и двајцата делат заедничко минато како ученици на најдобриот мечувалец во тоа време Ивамото Коган.
Shigurui не е типична самурајска манга-во неа се прикажува поинаква слика за начинот на живот на самураите.Во неа нема да се најде ни трага храброст,доблест благородништво и чест на овие воини,одлики кои ги среќаваме во филмовите на Акира Куросава,делата на Мијамото Мусаши или стриповите во стилот на Химура Кеншин.Овде тие се претставени како блудничари,социопати,декадентни и дегенерици,а самурајскиот живот како можност слободно да си ги канализираат своите прикриени желби,додека обичниот народ нема многу избор освен понизно да си ја прифати судбината.
Главни ликови и двигатели на Shigurui се Ирако Сеиген(таинствен и харизматичен патник кој добива шанса да биде ученик на Ивамото Коган) и Геносуке Фуџики(кој од мали нозе е обучуван под будното око на Ивамото Коган и чија слепа послушност е ненадминлива дури и за најпокорните поданици).Како што постепено со секое поминато поглавје се откриваат нивните побуди за учество на турнирот,така се губи секоја можност да се идентификувате со било кој од нив,бидејќи користољубието,омразата и слепата амбиција длабоко се засадени во душите на овие антихерои.
Голема пофалба оди на сметка на цртежот.Големо внимание е обрнато на деталното и естетското прикажување на градовите,селата и замоците,ликовите се нацртани сосема реалистично(овде нема да сретнете големи очи,тенки вратови и бизарни фризури),а воедно голем плус е и тоа што Shigurui ги има можеби најубаво нацртаните секс сцени кои некогаш сум ги видел во манга.
Како заштитен знак се издвојува насилството.Shigurui е една од најбруталните манги на сите времиња и знае честопати да предизвика чувстсво на гадење бидејќи има многу реален,графичи и експлицитен пристап кон сцените со насилство.Овде ќе видите сцени на отсекување на раце,нозе,глави,истурање на црева по подот,но сето тоа е прикажано елегантно и стилизирано,небаре станува збор за бизарен вид на уметност.
Оваа манга не е за секого.Има моменти кога ќе ви стане одбивна и ќе ве одврати од понатамошно читање,но ако не ви смета експлицитен секс и насилство и ако сакате поинаква и понеобична приказна за животот на самураите ова е манга за вас.

петок, 24 јуни 2011

Добредојдовте во заклучената соба (Добредојдовте во НХК 12)


Еве уште една недела. Овој пат горештините настапуваат кај нас, а со Сато Тацухиро се случуваат работи зад заклулена врата.

Во оваа епизода имаме: врзување со лисици и S&M моменти, се разбира во комична конотација, и посериозното разгледување на ефектите на социјалното повлекување (хикикомори синдромот од кој пати Сато): невработеност, трошење пари од родителите и целосна паразитска зависност од нив.

Новата епизода може да ја симнете од тука:

ONLINE READER - Читај тука!

петок, 17 јуни 2011

Добредојдовте онлајн (Добредојдовте во НХК 11)

Успешно завршивме 2 книги од проектот Добредојдовте во Н.Х.К. и денес почнуваме со третата. Работите стануваат се’ повозбудливи, нели? :)

Новата епизода го носи насловот „Добредојдовте онлајн!“ и раскажува за зависноста од игрите. Претпоставуваме некои од вас ќе се препознаат себеси, бар малку. ,) Речиси целата во „гејмерски“ жаргон на MMORPG игрите, но лесно и забавно е раскажана, па и оние на кои онлајн игрите им се непознати ќе уживаат во неа.

За онлајн читање ја имате овде
А повторно ги имате и верзиите за симнување во pdf и cbz формат

среда, 15 јуни 2011

Јапанорама 21- Summer Wars

Кога станува збор за аниме посебно за оние филмови кои се наменети за целото семејство, ретко кој може да му го преземе приматот на фантастичниот Miyazaki. Но, има неколку режисери кои би можеле да се борат за неговиот трон. Во случајов, Hosoda Mamoru, кој нам ни е познат по Toki wo Kakeru Shoujo (The Girl Who Lept Through Time), а можеби и по филмовите на Dragonball и Digimon.

Оваа Јапанорама бр. 21 ви го претставуваме неговото последно дело - Летни Војни (Sama Wozu), долгометражен анимиран филм од 2009-та, кој уште од своето појавување доживеа одлични критики.
Филмот содржи доста познати елементи, но и богатсво од карактери и нивни забавни меѓуодноси. Мошне свежо ни го прикажува и имагинарниот и виртуелен свет ОЗ, чија анимација може да се спореди со уметничките дела на Murakami Takashi. Летни Војни на места е мелодраматичен, во разглобувањето на фамилијарните врски и меѓучовечките односи, но и возбудлив, во прикажувањето на позитивните страни на социјалните мрежи на глобалниот Интернет и потенцијалната опасност од погрешното користење на вештачката интелегенција и виртуелните авторитети.

Ве очекуваме, во сабота 18.06.2011 во 20.00 часот во просториите на Клуб на новинари.

P.S. Преводот е на македонски, а влезот е бесплатен. ;)