петок, 12 август 2011

Mudazumo Naki Kaikaku


Манга

Легендата за Коизуми
Пишува:Хидеки Овада
Црта:Хидеки Овада
Жанр:Пародија,сеинен
Издавач:Takeshobo
Излегува за списанието Kindai Mahjong original
Година на издавање:2006
"На почетокот Бог ја создаде маѓонг масичката.Маѓонг плочките беа без облик и празни и мракот вирееше од длабините,а духот божји лебдеше над маѓонг масичката.И Бог рече "Нека биде светлина".Бог ги фрли коцките со целата своја моќ-и би светлина!И бидна вечер,па утро-прв ден.И Бог рече:Нека биде свод помеѓу плочките за да се раздели плочка од плочка.И Бог ги раздвои плочките на четирите страни-исток,запад,север,југ.Бог ги нарече плочките "раце".И бидна вечер,па утро-втор ден.И Бог рече:Нека плочките бидат собрани на едно место.Нека бамбусовите плочки бидат собрани,нека знаковните плочки бидат собрани.Насобраните плочки Господ ги нарече "серии".И Бог виде дека е добро.И бидна вечер,па утро-трет ден.И Бог рече:Нека бидат направени дора плочки кои ќе служат како знаци кои ќе означуваат бонус поени.Бог створи две големи дора плочки:Откриената плочка да ги чува горните плочки,неоткриената да ги чува долните плочки.И бидна вечер,па утро-четврт ден.И Бог рече:Нека масичката биде преплавена со плочките.Полека масичката се полнеше со плочки и тоа го означи почетокот на цумото.И бидна вечер,па утро-петти ден.И Бог рече:Ќе го создадам човекот по мојот лик.Со четири тројки и еден пар ќе го имитирате бог во неговата човечка креација.Ќе ја запоседнете маѓонг масичката и со неа ќе завладеете.И бидна вечер,па утро-шести ден.И на седмиот ден Бог ги заврши своите дела што ги направи.И се одмори во седмиот ден од сите свои дела,што ги направи."


"Битие" од Библијата
Маѓонг верзијаПред некој ден ја изгледав серијата "Akagi",интересна серија која дава детален поглед на древната кинеска игра маѓонг,со добра приказна и уште подобри ликови.После "Akagi" се прашував дали има уште вакви слични наслови каде играњето маѓонг е централна тема на приказната,па после мало гуглање најдов манга со наслов "Легендата за Коизуми".Сеуште импресиониран од Акаги си мислев како ова може да биде слична приказна,со обични луѓе како се надмудруваат играјќи маѓонг.Boy,was I wrong.


Од каде да почнам?Замислете свет каде сите дипломатски односи,а под дипломатски се опфатени како билатералните така и тие што се значајни на глобално ниво се расчистуваат со партија маѓонг помеѓу светските државници.Замислете го Путин како со рон ќе ја натера Германија да увезува само руски гас,или Обама со манган ќе го доведе Ахмадинеџад на колена и со тоа го спречи Иран да ја развива својата нуклеарна програма.


Еден од ретките позитивни прикази на Џорџ Буш помладиотДа,ова е ваква манга.Поранешниот премиер на Јапонија,Јуничиро Коизуми ја започнува приказната со тоа што го прифаќа предизвикот на претседателот на САД,Џорџ Буш јуниор да одиграат маѓонг.Ако Буш изгуби,САД ќе го платат долгот на Јапонија во износ од 20.000.000.000 јени.Ако Коизуми изгуби,Јапонија ќе мора да се задоволи со минорна компензација во вид на воени авиони,како гест дека го опростуваат долгот.Коизуми не би го прифатил предизвикот да не беше една катастрофална грешка која ја направи Таизо,несмасен и лекомислен службеник во администрацијата.Буш до последната рунда ја има предноста,и кога сите мислат дека се е решено,Коизуми го открива својот скриен адут-Изгрејсонцето,маѓонг потег со кој Буш ги губи сите поени,а на Коизуми му осигурува недостижна предност и победа.


Јас ја имам силата.....


Ова беше само првото поглавје и мислев дека мангата ќе оди во правец секое поглавје да биде посебна приказна.Уште еднаш-boy,was I wrong.Како што поминуваат поглавјата и добиваме увид во вистинскиот начин на функционирањето на политиката и дипломатијата,на земјата се случува силна експлозија од непознат проектил.Ударот е многу посилен од тој на Хирошима и Нагасаки комбинирано,а светските лидери добро знаат чие дело е.Ај ќе ви дадам шанса да погодувате од трипати кои се кривците.Северна Кореја?Не.Масоните?Не.Ајде,можете и подобро од тоа.Марсовците?Не баш,ама тука негде блиску.Проектилот е истрелан од месечината,од базата на нацистите.Да,добро прочитавте-нацистите.


Миленко не предупреди,но ние не го слушавмеСпротивно официјалната историја и во полза на теориите на заговор,Хитлер и дружината не биле скроз поразени во втората светска војна;во последните денови на војната тие веќе имале друг план-да полетаат на месечината и од таму да создадат нова држава,со нова војска спремна да го врати сјајот на рајхот и да ја покори Земјата еднаш засекогаш.За да не дојде до тоа,светот ги испраќа своите 5 најдобри маѓонг играчи-Џорџ Буш постариот(41 претседател на САД),Јуничиро Коизуми(поранешен премиер на Јапонија),Владимир Путин(актуелен премиер на Русија),Јулија Тимошенко(поранешен премиер на Украина) и папата Бенедикт Шестнаесетти како би се соочиле со најдобрите маѓонг играчи на Четвртиот Рајх на чело со Адолф Хитлер.Борбата од епски пропорции помеѓу доброто и злото само што не започнала.


Само тие можат да го спасат светот
"Koizumi" е неверојатно фасцинанта пародија.Како манга и аниме фан,и како упатен во светската политика и историја можев да најдам доста Pun ситуации и исмевања на доста манга/аниме трендови,како и на политички настани.Маѓонг дуелите не се направени down to earth,туку по теркот на Dragonball,со бомбастични извици кога играчот ја става последната плочка и ја открива својата серија;табелирањето е извадено како од Yu-Gi-Oh,само што тој што губи поени добива електро удари или пламен(зависи од стазата) и му се цепаат алиштата и плука крв(уште еден Dragonball pun);ликовите се over the top и посилни од животот и нормално зачинето со малку фансервис.

Како изгледа маѓонг борба ала Коизуми?

Путин:Ти нема да го направиш своето "изгрејсонце" навреме.Не додека јас ти упатам "БАЛТИЧКА ФЛОТА"!!
Коизуми:Не толку брзо!*Става плочка икс.*
Путин:Ама.......ова............КАКО Е ОВА МОЖНО!!!!!!!!!!!!?????
Коизуми:Додека ти правеше икс,јас превзедов ипсилон,*во меѓувреме во позадина се слуша The raising fighting spirit од Наруто*и таман да завршеше,јас си направив "изгрејсонце" и сега твојата тактика е чкљ.ИЗГРЕЈСОНЦЕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Путин:ООООООООООООООООООООООО НЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ!!!!!!!!!!!!!!
Путин ги изгуби сите поени;Путин чади.

Tек да ги видите другите борби.Ова не е ништо.

Напомена:Секој играч си го именува својот заштитен потег по одредени политички карактеристики и настани на својата држава.На пример папата Бенедикт својот супер потег го нарекува "Светото тројство",или "Апокалипса сега" на Џорџ Буш постариот односно Тато Буш.
Badass интро на папатаКако што реков,ликовите се посилни од животот,а Коизуми е тој што зрачи со најмногу енергија.На челото му е испишано нешто што Барни од How I met your mother го нарекува AWESOMENESS,а за да видите колку е Коизуми awesome,најдобро покажува оваа сцена-Коизуми се поздравува со толпата народ;некој ќе го погоди четирипати во телото;Коизуми е жив,но не дава да го носат во болница оти мора да оди на американскиот носач "Нимиц" за да игра маѓонг со Ким Јонг Ил,вечниот лидер на Северна Кореја и со победа да го одврати од плановите да ја гаѓа Јапонија со интерконтинентални балистички ракети;Коизуми доаѓа на носачот;крв му тече од слабо средените рани,но стиска заби;таман da се онесветi но на помош му доаѓа Tаро Асо(исто така поранешен премиер на Јапонија);Асо му се придружува како секундант;Коизуми го креира своето "изгрејсонце" и го прави Ил пуздер;Ил не е многу загрижен оти и така ќе пушти ракета кон Јапонија;Коизуми влегува во F15 ловец и се судира со ракетата;целата нација тагува по неговата смрт-само за да биде подоцна демантирана кога ќе го најдат во Владивосток,но има амнезија;за среќа Таизо му го враќа памтењето со маѓонг и Коизуми штотуку опоравен се враќа во Токио за да се пресмета со Путин и нормално да му го исклоца задникот,маѓонг style.

И нормално,како што секој позитивец си има негативец,така и Коизуми го има Хитлер.И морам да признаам,Хитлер има чуден приказ во мангата.


So kawaii!!!!!


Дали е можно ова лице,исполнето со среќа,мир и љубов,каде цветчиња повремено улетуваат во кадар прикажувајќи една слика на спокоен човек да му припаѓа на човекот одговорен за започнувањето на Втората светска војна и творец на најголемите трагедии во 20 век?Паааааааааааааааааааааа...........да.Но нека не ве залажува сликата-иако ова што го гледате како да испаднало од шоѓо фанфикција каде Хитлер рони и по некоја солза кога ќе изгуби некој што му е мил,Хитлер и понатаму си останува стариот добар мегаломанијакален водач на Третиот Рајх.

А да,дали заборавив да пишам дека го може ова?

Nappa:Vegeta,what does the scouter say about his aryan level!?
Vegeta:It's over 9000!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Само да го видите кога ќе стане Супер Ариевец 3.

Во одбрана на лошите момци.Некои ќе речат "ама ги видовме нацистите во 1000000000000000000000000 филмови и што се не,мора ли и овде"?На некој начин-да.Додека ја читав не можев да замислам други негативци,а и зошто би требало кога нацистите се логичен избор овде,а се што е со нацисти е загарантиран успех(Cassablanca,Inglorious basterds итн).Патем тие се и меѓу трите најексплоатирани негативци во поп културата-другите две места се резервирани за вампирите и зомбите.Можеби факторот awesome би бил поголем ако комбинираме нацисти-зомбиевци(ама тие немаат друга работа туку да се шетаат сакато и да ти го изедат мозокот,патем оваа идеја први ја дрпнаа момците што го снимаа "Dead snow") или нацисти-вампири(ама тие се веќе искористени во "Hellsing").


Мојот заклучок за една ваква трипозна и неверојатно смешна манга,исполнета од прва до последна страна со "whats this I dont even" моменти,креирана со огромна доза на луда имагинација и халуциногени печурки?

понеделник, 01 август 2011

My balls/Yuria 100 Shiki

And now something completely different.

Изминативе денови се решив да направам мала пауза од читање манги со сериозни содржини,па по препорака на еден другар посветив внимание на делата на Шигемицу Харада.Приказните му се преполни со хард кор ecchi/borderline hentai и комични елементи,поточно на две негови дела;My balls(Моите јајца) и Yuria 100 Shiki(Јулија сериски мoдел 100).

Сакав да ставам слика од My balls,но од пуст страв дека ќе добијам правни импликации се премислив,
so here's a pony

My balls е сместена во денешно Токио,место каде треба да се случи Армагедон,најголемата битка помеѓу силите на доброто и злото(хм,во Библијата пишуваше дека Армагедон ќе се случи на Блискиот Исток but nvm),а злото на чело со Кралицата на теророт Емануела е на чекор до победата.Од друга страна архангелот Михаел применува метод кој ќе ја зароби кралицата(методот е сличен како оној што го применува Роши кај Пиколо од Dragonball).Ако кралицата биде фатена,војната ќе заврши и сите ќе бидат весели и среќно ќе живеат.Or did they!!?Михаел успева во намерата,но Емануела не е затворена во шишенце или кутија или покетопка.Нејзините зандани се јајцата на Сато Коута,19 годишен работник во пиљара.За да не се ослободи кралицата Коута е присилен да не ејакулира 30 дена и мора да се воздржува од валкани мисли,порно списанија и видео клипови,било што што ќе го стимулира.На пат да ја ослободи Емануела е Елиза,демоница од најнискиот дел од хиерархијата од светот на ѓаволите.Задачата што и е доверена и е од големо значење-ако ја заврши како што треба,може да добие унапредување и да стане дел од демонската елита,па користи се што има за да го натера Коута да ја исфрли кралицата.Но тоа не е единственото нешто од што Коута мора да се пази;колешката со која работи е тешка нимфоманка(додуша тоа станува по 2-3 пива) и одамна му го има фрлено меракот,а газдата го носи во масажерски бордел салони за да го внесе во светот на возрасните(Коута е девица,па уште потешко му паѓа што разноразни девојки му се пуштаат баш во ова време).Дали Коута ќе испости доволно долго за да го спаси човештвото или ќе ја исцеди последната надеж и ќе и дозволи на Сатаната да го запали светот?Останува да видите.

Во My balls нема сцена што не смешна.Коута е доведен во многу урнебесни искушенија од демонскиот свет,но ги преварува со свои уште поурнебесни трикови,па ќе го гледаме како тој се здобива со искуство и секоја незавидна ситуација ја добива во своја полза.Во некои моменти Елиза го краде шоуто кога ќе дознаеме дека и таа е девица и се плаши од 'змијата" на Коута,често прибегнувајќи кон оригинално смешни решенија да го возбуди Коута без таа да си ги извалка рацете.My balls е една од најдобрите манга комедии кои сум ги прочитал во последно време.Detroit metal city е единствената манга која може да и парира кога станува збор за hit below the belt комедии,но My balls е класа за себе.

On second thought,to hell with censorship


Од друга страна,Yuria 100 Shiki е слична во миксот echhi-комедија,само во научнофантастична обланда.Во тајните простории на доктор Акиба се пишува историјата.Тој е првиот научник кој ќе создаде робот кој е најблиска имитација на човекот.Но роботот нема да се користи за благородни цели-освен ако под "благородни" го ставиме и давањето сексуални услуги.Др.Акиба ја создаде Јулија за да ги задоволува сите негови интимни желби и да му биде "идеалната холандска сопруга".Е сега се би му одело како подмачкано да не е оној мал проблем кој се нарекува"научникот вградува нервен систем на роботот со кој подоцна станува самосвесен" и Јулија бега од него.Бегајќи што подалеку таа ќе се судри со Шунсуке Кубо,кој сожалувајќи и се во каква состојба е,ќе и даде престој во неговиот стан.Шунсуке и Јулија се зближуваат,но Јулија која е програмирана да биде секс робот има неодолива желба да го легне Шунсуке и така да биде за него идеална холандска сопруга(Јулија е ничиј секс робот се додека не ја изгуби невиноста).Јулија користи секаква можност да го заведе и со тоа да му биде идеалната холандска сопруга(овие зборови често ќе ги среќавате),но Шунсуке и одолева оти му е страв да не го откачи вереницата.Ѕвездата на Yuria 100 Shiki е самата Јулија.Од моментот кога е на слобода,таа многу малку знае за околината која ја опкружува,па поради тоа ќе прави работи кои го доведуваат Шунсуке во многу резил ситуации,и секако неизбежното-да го оговара друштвото и цело маало;а како што добриот глас надалеку се слуша,така и ова стигнува до ушите на неговата вереница која не го жали својот скап чадор кога го мава Шунсуке.

Иако Yuria е од истиот мангака на My balls,сепак My balls е подобра што се однесува до комичните сцени.Yuria на почеток е интересна со напорите на Јулија да го усреќи Шунсуке,но ваквата ствар се повторува со секое одминато поглавје и знае да замара.Монотонијата се разбива околу третата книга кога Харада не запознава со нови,пософтицирани и подобри модели од истата серија модели Јулија,а подоцна и со инвазијата на Луси МК,американско-европски модели создадени од еден американски доктор од Силиконската долина како одговор на неговиот јапонски колега дека амероевропските роботи можат да бидат подобри во секој смисол.

Дали My balls/Yuria се блесави?Да.Дали се некоректни?Да.Дали приказните се глупи до тој степен да се смешни?Да.Но тоа не ме спречува да земам одмор од дела со сериозни тематики и одвреме навреме да најдам некој интересен и забавен треш.