понеделник, 01 август 2011

My balls/Yuria 100 Shiki

And now something completely different.

Изминативе денови се решив да направам мала пауза од читање манги со сериозни содржини,па по препорака на еден другар посветив внимание на делата на Шигемицу Харада.Приказните му се преполни со хард кор ecchi/borderline hentai и комични елементи,поточно на две негови дела;My balls(Моите јајца) и Yuria 100 Shiki(Јулија сериски мoдел 100).

Сакав да ставам слика од My balls,но од пуст страв дека ќе добијам правни импликации се премислив,
so here's a pony

My balls е сместена во денешно Токио,место каде треба да се случи Армагедон,најголемата битка помеѓу силите на доброто и злото(хм,во Библијата пишуваше дека Армагедон ќе се случи на Блискиот Исток but nvm),а злото на чело со Кралицата на теророт Емануела е на чекор до победата.Од друга страна архангелот Михаел применува метод кој ќе ја зароби кралицата(методот е сличен како оној што го применува Роши кај Пиколо од Dragonball).Ако кралицата биде фатена,војната ќе заврши и сите ќе бидат весели и среќно ќе живеат.Or did they!!?Михаел успева во намерата,но Емануела не е затворена во шишенце или кутија или покетопка.Нејзините зандани се јајцата на Сато Коута,19 годишен работник во пиљара.За да не се ослободи кралицата Коута е присилен да не ејакулира 30 дена и мора да се воздржува од валкани мисли,порно списанија и видео клипови,било што што ќе го стимулира.На пат да ја ослободи Емануела е Елиза,демоница од најнискиот дел од хиерархијата од светот на ѓаволите.Задачата што и е доверена и е од големо значење-ако ја заврши како што треба,може да добие унапредување и да стане дел од демонската елита,па користи се што има за да го натера Коута да ја исфрли кралицата.Но тоа не е единственото нешто од што Коута мора да се пази;колешката со која работи е тешка нимфоманка(додуша тоа станува по 2-3 пива) и одамна му го има фрлено меракот,а газдата го носи во масажерски бордел салони за да го внесе во светот на возрасните(Коута е девица,па уште потешко му паѓа што разноразни девојки му се пуштаат баш во ова време).Дали Коута ќе испости доволно долго за да го спаси човештвото или ќе ја исцеди последната надеж и ќе и дозволи на Сатаната да го запали светот?Останува да видите.

Во My balls нема сцена што не смешна.Коута е доведен во многу урнебесни искушенија од демонскиот свет,но ги преварува со свои уште поурнебесни трикови,па ќе го гледаме како тој се здобива со искуство и секоја незавидна ситуација ја добива во своја полза.Во некои моменти Елиза го краде шоуто кога ќе дознаеме дека и таа е девица и се плаши од 'змијата" на Коута,често прибегнувајќи кон оригинално смешни решенија да го возбуди Коута без таа да си ги извалка рацете.My balls е една од најдобрите манга комедии кои сум ги прочитал во последно време.Detroit metal city е единствената манга која може да и парира кога станува збор за hit below the belt комедии,но My balls е класа за себе.

On second thought,to hell with censorship


Од друга страна,Yuria 100 Shiki е слична во миксот echhi-комедија,само во научнофантастична обланда.Во тајните простории на доктор Акиба се пишува историјата.Тој е првиот научник кој ќе создаде робот кој е најблиска имитација на човекот.Но роботот нема да се користи за благородни цели-освен ако под "благородни" го ставиме и давањето сексуални услуги.Др.Акиба ја создаде Јулија за да ги задоволува сите негови интимни желби и да му биде "идеалната холандска сопруга".Е сега се би му одело како подмачкано да не е оној мал проблем кој се нарекува"научникот вградува нервен систем на роботот со кој подоцна станува самосвесен" и Јулија бега од него.Бегајќи што подалеку таа ќе се судри со Шунсуке Кубо,кој сожалувајќи и се во каква состојба е,ќе и даде престој во неговиот стан.Шунсуке и Јулија се зближуваат,но Јулија која е програмирана да биде секс робот има неодолива желба да го легне Шунсуке и така да биде за него идеална холандска сопруга(Јулија е ничиј секс робот се додека не ја изгуби невиноста).Јулија користи секаква можност да го заведе и со тоа да му биде идеалната холандска сопруга(овие зборови често ќе ги среќавате),но Шунсуке и одолева оти му е страв да не го откачи вереницата.Ѕвездата на Yuria 100 Shiki е самата Јулија.Од моментот кога е на слобода,таа многу малку знае за околината која ја опкружува,па поради тоа ќе прави работи кои го доведуваат Шунсуке во многу резил ситуации,и секако неизбежното-да го оговара друштвото и цело маало;а како што добриот глас надалеку се слуша,така и ова стигнува до ушите на неговата вереница која не го жали својот скап чадор кога го мава Шунсуке.

Иако Yuria е од истиот мангака на My balls,сепак My balls е подобра што се однесува до комичните сцени.Yuria на почеток е интересна со напорите на Јулија да го усреќи Шунсуке,но ваквата ствар се повторува со секое одминато поглавје и знае да замара.Монотонијата се разбива околу третата книга кога Харада не запознава со нови,пософтицирани и подобри модели од истата серија модели Јулија,а подоцна и со инвазијата на Луси МК,американско-европски модели создадени од еден американски доктор од Силиконската долина како одговор на неговиот јапонски колега дека амероевропските роботи можат да бидат подобри во секој смисол.

Дали My balls/Yuria се блесави?Да.Дали се некоректни?Да.Дали приказните се глупи до тој степен да се смешни?Да.Но тоа не ме спречува да земам одмор од дела со сериозни тематики и одвреме навреме да најдам некој интересен и забавен треш.

Нема коментари: