вторник, 28 јуни 2011

Shigurui

Image and video hosting by TinyPic


Shigurui(превод:Лудило по смртта,Смртоносен транс)
Манга
Автор:Јамагучи Тадајуки
Жанр:Историски,драма,трагедија
Наменето за возрасна публика
Број на танкобони:15
"...бидејќи самурајот не беше господар на својот живот.Кога воин влегува во службата на својот господар,нема поголема чест од онаа да си го даде животот за него.Феудалното општество,во својот совршен облик беше сочинувано од мал број садисти и голем број мазохисти.
Турнирот во замокот Суруга
од Норио Нанѓоу
Во 1629 година јапонскиот народ живее во време на мир.Господарот на провиницијата Суруга Токугава Таданага,брат на шогунот Иемицу,организира турнир во мечување во неговиот замок.Овој турнир предизвикува големо чудење бидејќи борбите не се водат со дрвени мечови(бокени) туку со вистински челични мечови(катани).И покрај приговорите на неговите советници,никој не го спречува одржувањето на турнирот на кој се поканети 22 најдобри мечувалци.За чудењето да биде уште поголемо првиот двобој се одвива помеѓу еднорак самурај по име Геносуке Фуџики додека на другата страна го предизвикува слеп самурај по име Ирако Сеиген.И како што се одбројуваат последните минути од почетокот на овој двобој така откриваме дека овие самураи не се случајно одбрани од самиот господар Токугава-имено и двајцата делат заедничко минато како ученици на најдобриот мечувалец во тоа време Ивамото Коган.
Shigurui не е типична самурајска манга-во неа се прикажува поинаква слика за начинот на живот на самураите.Во неа нема да се најде ни трага храброст,доблест благородништво и чест на овие воини,одлики кои ги среќаваме во филмовите на Акира Куросава,делата на Мијамото Мусаши или стриповите во стилот на Химура Кеншин.Овде тие се претставени како блудничари,социопати,декадентни и дегенерици,а самурајскиот живот како можност слободно да си ги канализираат своите прикриени желби,додека обичниот народ нема многу избор освен понизно да си ја прифати судбината.
Главни ликови и двигатели на Shigurui се Ирако Сеиген(таинствен и харизматичен патник кој добива шанса да биде ученик на Ивамото Коган) и Геносуке Фуџики(кој од мали нозе е обучуван под будното око на Ивамото Коган и чија слепа послушност е ненадминлива дури и за најпокорните поданици).Како што постепено со секое поминато поглавје се откриваат нивните побуди за учество на турнирот,така се губи секоја можност да се идентификувате со било кој од нив,бидејќи користољубието,омразата и слепата амбиција длабоко се засадени во душите на овие антихерои.
Голема пофалба оди на сметка на цртежот.Големо внимание е обрнато на деталното и естетското прикажување на градовите,селата и замоците,ликовите се нацртани сосема реалистично(овде нема да сретнете големи очи,тенки вратови и бизарни фризури),а воедно голем плус е и тоа што Shigurui ги има можеби најубаво нацртаните секс сцени кои некогаш сум ги видел во манга.
Како заштитен знак се издвојува насилството.Shigurui е една од најбруталните манги на сите времиња и знае честопати да предизвика чувстсво на гадење бидејќи има многу реален,графичи и експлицитен пристап кон сцените со насилство.Овде ќе видите сцени на отсекување на раце,нозе,глави,истурање на црева по подот,но сето тоа е прикажано елегантно и стилизирано,небаре станува збор за бизарен вид на уметност.
Оваа манга не е за секого.Има моменти кога ќе ви стане одбивна и ќе ве одврати од понатамошно читање,но ако не ви смета експлицитен секс и насилство и ако сакате поинаква и понеобична приказна за животот на самураите ова е манга за вас.

петок, 24 јуни 2011

Добредојдовте во заклучената соба (Добредојдовте во НХК 12)


Еве уште една недела. Овој пат горештините настапуваат кај нас, а со Сато Тацухиро се случуваат работи зад заклулена врата.

Во оваа епизода имаме: врзување со лисици и S&M моменти, се разбира во комична конотација, и посериозното разгледување на ефектите на социјалното повлекување (хикикомори синдромот од кој пати Сато): невработеност, трошење пари од родителите и целосна паразитска зависност од нив.

Новата епизода може да ја симнете од тука:

ONLINE READER - Читај тука!

петок, 17 јуни 2011

Добредојдовте онлајн (Добредојдовте во НХК 11)

Успешно завршивме 2 книги од проектот Добредојдовте во Н.Х.К. и денес почнуваме со третата. Работите стануваат се’ повозбудливи, нели? :)

Новата епизода го носи насловот „Добредојдовте онлајн!“ и раскажува за зависноста од игрите. Претпоставуваме некои од вас ќе се препознаат себеси, бар малку. ,) Речиси целата во „гејмерски“ жаргон на MMORPG игрите, но лесно и забавно е раскажана, па и оние на кои онлајн игрите им се непознати ќе уживаат во неа.

За онлајн читање ја имате овде
А повторно ги имате и верзиите за симнување во pdf и cbz формат

среда, 15 јуни 2011

Јапанорама 21- Summer Wars

Кога станува збор за аниме посебно за оние филмови кои се наменети за целото семејство, ретко кој може да му го преземе приматот на фантастичниот Miyazaki. Но, има неколку режисери кои би можеле да се борат за неговиот трон. Во случајов, Hosoda Mamoru, кој нам ни е познат по Toki wo Kakeru Shoujo (The Girl Who Lept Through Time), а можеби и по филмовите на Dragonball и Digimon.

Оваа Јапанорама бр. 21 ви го претставуваме неговото последно дело - Летни Војни (Sama Wozu), долгометражен анимиран филм од 2009-та, кој уште од своето појавување доживеа одлични критики.
Филмот содржи доста познати елементи, но и богатсво од карактери и нивни забавни меѓуодноси. Мошне свежо ни го прикажува и имагинарниот и виртуелен свет ОЗ, чија анимација може да се спореди со уметничките дела на Murakami Takashi. Летни Војни на места е мелодраматичен, во разглобувањето на фамилијарните врски и меѓучовечките односи, но и возбудлив, во прикажувањето на позитивните страни на социјалните мрежи на глобалниот Интернет и потенцијалната опасност од погрешното користење на вештачката интелегенција и виртуелните авторитети.

Ве очекуваме, во сабота 18.06.2011 во 20.00 часот во просториите на Клуб на новинари.

P.S. Преводот е на македонски, а влезот е бесплатен. ;)

понеделник, 13 јуни 2011

Манга за летно уживање

Моно но аваре (物の哀れ Mono no aware), буквално „патосот на нештата“, исто така се преведува како „емпатија кон нештата“ или „осетливост за ефемерното“ е јапонски термин кој означува свесност за непостојаноста, или минливост на нештата и нежна тага кон нивното поминување. Смислен е во осумнаесетти век од страна на Мотори Норинага и од тогаш претставува незаменлив дел од јапонската литература и традиција.
Ова е уште еден од јапонските концепти кои се достојни за восхит и кои длабоко се всадиле во јапонската култура и живеење. Слично како и вабисаби и овој естетски поим е нешто што не можете толку лесно да го дофатите или опишете, но единствено може да го доживеете. Посматрањето на цветот на јапонските цреши (Сакура) е само еден од начините преку кои јапонците го насетуваат недофатното, минливоста на времето и трансцедентноста на работите. А едно од попознатите литературни дела во светот од јапонски автори, кои го опфаќаат ова чувство е „Норвешка Шума“ на Муриками.
на Хитоши Ашинано е манга
преку која највистински може да го доживеете „моно но аваре“
концептот со сета негова силина. Оваа манга раскжува за 'животот' на една девојка робот,
која живее во едно оддалечено пусто место грижејќи се за кафиќот „Алфа“, каде што ретко кој поминува. Таа останува иста, а работите поминуваат и се менуваат, тивко. Времето е во самракот на светот, откако голем дел од земјата е поплавена под вода и луѓето потполно го промениле начинот на живот. Сè е некако релаксирано и опуштено. Луѓето живеат пензионерски, без непотребно напрегање и возбудувања. Целото чувствошто го оддава мангата потсеќа на лето од детството. Измешано чувство на носталгија, меланхолија и возбуда. Чувство што предизвикува зависност и едноставно не можете да му се науживате. Поради тоа оваа манга предобро легнува за читање во лето. На плажа или по дома, не е важно, поради тоа што успева да ве однесе во некој друг време-простор од кој не сакате да се вратите.Интересно е што авторот ја пишувал и објавувал оваа манга цели 11 години, и со тоа уште повеќе го нагласил „моно но аваре“ концептот, но тргнувајќи од себе, знам дека не би можела да ви предложам и вас да го направите истото при читањето.
Мангата може да ја најдете на некој од попознатите манга ридери, но еве ви еден линк за секој случај. Удобно читање:


Се надевам во некои подобри времиња Манганација ќе може да ја сканлира и оваа манга :)

петок, 10 јуни 2011

Добредојдовте во рајот (Добредојдовте во НХК 10)

Уште еден петок, овој пат неработен. И се разбира тука е НХК, овој пат со разгледување на феноменот на офлајн средба за самоубиство, што претставува загрижувачка појава во јапонското општество.

Па, како и досега, следете ги линковте.

.cbz форматот за читање стриипови и
мејнстрим .pdf форматот, кој послужува и за печатење.

Се гледаме во следниот том, ова е последната епизода од вториот.

петок, 03 јуни 2011

Добредојдовте на офлајн средбата (Добредојдовте во НХК 09)

Ете сме пак. И пак на време. Со надеж дека постојат луѓе кои нè очекуваат секој петок од 13:00 часот за да ја прочитаат новата еписода на Добредојдовте во НХК на македонски :)

Па еве ги линковите.

На онлајн ридерот веќе го знаете, само треба да ја смените последната цифра од претходниот пат :) http://manganacija.com/NHK/009/
Но тука се и таа за печатење по дома: pdf верзијата
и онаа за корисниците на комик ридери: cbz.


See U laterz aligaterz

четврток, 02 јуни 2011

Јапанорама 20 - 13 Assassins


Оваа сабота 04. јуни во 20.00 часот, во веќе познатите простории на Клуб на новинари во Скопје, за прв пат оваа сезона ќе презентираме игран филм, по избор на нашите членови.
Станува збор за последниот филм на Такаши Миике - 13 Убијци (Jûsan-nin no shikaku), епска самурајска приказна, полна со карактери, а истовремено многу едноставна.

Во Едо периодот на Јапонија, кога веќе не постојат самураи, еден веќе стар самураи мастер добива задача да го убие бескруполозниот, суров и мазохистички Лорд од кланот на Шогунот, пред тој да стане повлијателен на политичко поле во Јапонија. За таа цел, искусниот самурај собира 12 убијци, докажани и недокажани самураи, на очигледно самоубиствена мисија против малата армија од војници на Лордот.

Филмот е донекаде омаж на, на сите нас добро познатите дела на Акира Куросава, но со насилство типично за самиот Миике (иако не до границите на Ichi the Killer, сепак не е за оние со слаб стомак)

Се гледаме во сабота!