петок, 27 мај 2011

Добредојдовте на одморот (Добредојдовте во НХК #08)

Денес, на време, ја објавуваме осмата епизода од проектот Добредојдовте во Н.Х.К., насловена како Добредојдовте на одморот. Овој пат немавме технички проблеми, па ја објавуваме во сите досега за вас познати формати:

Како и секогаш за онлајн читање ја имате тука.

Достапни ви се и верзиите за симнување
Во популарниот pdf.
А за стрипаџиите и во cbz.

Минатата недела успеавме да ја објавиме епизодата само за онлајн читање. За оние кои сакаат да ја имаат во својата колекција и епизодата #07 Добредојдовте во летните денови, сега им се достапни и верзиите за симнување.


Лого by The Jester

Манганација уште еднаш ги повикува сите заинтересирани да ни помогнат во овој или во некој нареден проект. Се бараат членови за:
  • превод од англиски на македонски јазик
  • проверка на преведениот текст
  • чистење на оригиналните скенирани страници
  • тајпсетирање на страниците со македонски текст
Сите заинтересирани да ни се јават или на мејлот на групата или на групата на фејсбук Japa.net.mk или директно овде во коментар - секоја помош е добредојдена.

Ве очекуваме ^_^
А вие и понатаму уживајте во Добредојдовте во Н.Х.К.

сабота, 21 мај 2011

Гејша V.S. Оиран

Кога станува збор за професијата на Гејшите, многумина прават голема грешка представувајќи го терминот Гејша како синоним за проститутка. Всушност, проститутките од Едо ерата во Јапонија се нарекуваат Оиран. Иако физички изгледаат премногу слично, постојат суштински разлики.Што е Гејша?

Терминот Гејша е скован од два канџи симобола, геи (уметност) и ша (личност), што во буквален превод би значело уметник.
Девојките кои што сакале да станат гејши го започнувале ствојот тренинг многу мали. Ученичката за гејша се нарекува Маико (што значи дете што танцува). Девојките постари од 21 годишна возраст се сметаат за премногу стари за Маико, но во Токио на пример, девојките почнуваат да учат на 18 годишна возраст. На некои други места пак, почнуваат на 3 или 5 годишна возраст, иако постојат и случаи кога девојките станале целосни Гејши без да поминуваат низ Маико стадиум. Маико го започнува своето формално тренирање како Минараи (ученичка што седи од страна, гледа и учи). На почетокот наоѓа постара „ сестра“, Гејша која ќе и биде ментор во текот на целиот тренинг. Воглавно, се што треба ученичката да прави е да набљудува што нејзината постара сестра прави, да учи како да послужува чај, и некои други основни техники како играње и разговор. Оваа фаза трае речиси цел месец, а потоа од Минараи преминува во Маико, кога ученичката почнува да учи да танцува, мора да ги знае сите начини за послужување на чај, учи да свири шамисен итн.

Постојат 5 различни фризури за Маико и секоја од нив ја одликува фазата во која таа се наоѓа за време на својот тренинг. Сестрата на Маико обично помага во избирањето на новото професионално име на идната Гејша. Кога Маико ќе наполни 20 години, таа станува целоста Гејша и наплаќа полна цена за нејзиното време.
Она што го работи Гејшата е софистицирано забавување на мажите, свирење на шамисен, пеење, танцување, служење чај, учествување во разговори.Што е Оиран?

Оиран се „девојки за задоволство“, односно проститутки кои се појавуваат во Едо ерата (1600 – 1868). Во тоа време во Јапонија, законот ги ограничува борделите и ги изолира од градовите. Во близина на Кјото, најпознат бордел бил Шимабара, Шимачи близу Осака, а во Едо (денешно Токио) Јошивара. Овие места за многу кратко време се здобиле со голема популарност нудејќи разно разни услуги.
Во светот на Оиран постоела хиреархија според убавина, карактер, едукација и талент. Тају се сметале за највисок ранк на проститутки кои им биле достапни единствено на богатите.
За да ги забавуваат своите клиенти, Оиран требало да имаат познавање од танц, музика, поезија, калиграфија и да бидат способни да водат софистициран разговор, но за разлика од Гејшата, тука се вбројуваат и сексуалните услуги.
Подемот на Гејшата става крај на Оиран, за да се дојде до Оиран потребно било да се понудат повеќе пари отколку да се биде во друштво на Гејша. Затоа за многу кратко време Гејшите ја надминуваат популарноста на Оиран. Последната регистрирана Оиран била во 1761-та година.Дополнителни разлики помеѓу Гејша и Оиран:

- Оиран ги продаваат своите тела, додека пак клиентот на Гејшата знае дека не може да очекува ништо повеќе од разговор. Гејшата поминува низ церемонија наречена мизуаге, што значи губење на невиноста со патрон како последен чекор до комплетно станување Гејша. Парите добиени за мизуагето вообичаено е голема сума и се користи за промовирање на Гејшата или нејзината окија-куќата во која живее. Мизуагето не се смета за проститутски акт.

- Сандалите на Оиран се највисоките платформи кои што можат да се замислат и се нарекуваат кома-гета. Чевлите на Гејшата се нарекуваат зори.


- Оиран го врзувале своето оби напред, на стомакот, за полесно одврзување, а Гејшите го врзувале позади, на грбот.

- За разлика од Оиран, Гејшите никогаш не би дозволиле да го покажат своето голо стапало и носеле чорапи наречени таби.- Кимоното на Гејшата представува слика, композиција на прекрасни бои и дизајн, и најчесто има повеќе слоеви од кимоното на Оиран, кое што се одликува со јаки и впечатливи бои.

- Оиран, за разлика од Гејша, носат повеќе украси и чешли во косата.

петок, 20 мај 2011

Добредојдовте во летните денови (Добредојдовте во НХК7)

Продолжуваме со втората книга и втората нејзина глава, односно седмата епизоада од манга серијата Добредојдовте во НХК, Добредојдовте во летните денови.
Како и обично тука сме во петок во 13 часот со неделната доза.
Добредојдовте во летните денови:

CBZ и PDF верзијата ќе ги објавиме накнадно, поради недовршените поправки од QC.

Бидејќи претходната недела не работеше едитирањето на блогспот, моравме објавите да ги пуштиме на друго место, а тоа беше на сајтот на групата кој сеуште е во изработка. Но, за да не го исгубиме тука конинуитетот, ќе ги ставиме линковите и овде за претходната епизода.

Добредојдовте во мораториумот:

CBZ верзија
PDF верзија

четврток, 19 мај 2011

Манга чинии

Овие денови на сајтовите за дизајн се среќаваат, за нас јапанофилите, воодушевувачки фотографии од, замислете си само, чинии со манга позадина. Секоја чинија е дел од црно-бела манга табла, која оживува и добива карактер кога на неа ќе биде поставена храна во специфичен распоред. Оваа замислена приказна на масата е дипломско дело на Mika Tsutai.

Btw, фала на Zmija за информацијата ;)

среда, 18 мај 2011

Јапанорама 19 - The Sky Crawlers

Новата Јапанорама, овој пат во недела 22 мај, 20:30 часот, во Клуб на новинари ви го прикажува анимираниот филм The Sky Crawlers (Sukai Kurora スカイ・クロラ) .

Златната двојка од култниот „Ghost in the shell“, Мамору Оши (режија) и Кенџи Каваи (музика), во 2008 се споија повторно во креацијата на уште едно прекрасно уметничко дело, кое дури по две години, ние решивме да ви го прикажеме со македонски превод.


Сукаи Курора e од оние филмови, што после гледањето ве оставаат да мислите на него со недели, иако додека го гледате не ви изгледа толку моќно. Toj не е динамичен како „Ghost in the Shell“ или апстрактен како „Angel egg“, но е нешто поинакво, нешто комбинирано и во исто време длабоко и опивно. Преку една тивка атмосфера пропратена со безвременската музика на Кенџи Каваи, ставена во контрапункт со брзи борбени акции на небото, Оши ја допира нашата потсвест поттикнувајќи размислувања за смислата на животот, постоењето и бескрајниот круг на времето. Слично како и во „Ghost in the shell“ и овде се разгледуваат прашањата за идентитетот и самосвеста при создавањето на вештачки живот, само што место киборзи, овде имаме клонови.

Филмот е доста добро прифатен и од критиката. Баше во официјалната селекција на филмскиот фестивал во Торонто и на 65 -тиот Венециски фестивал, каде што ја доби наградата за иновативна дигитална технологија искористена во филм (Future Film Festival Digital Award). Исто така има добиено и три награди на Каталонскиот интернационален фестивал Ситгес: награда на критиката Џозе Луис Гуарнер, најдобра музика за филм (за Кенџи Каваи) и најдобар филм за млада публика.

Подетална рецензија на филмот може да прочитате на блогот на еден наш член:
poljaff_>>manga & anime<< - The sky Crawlers

Погледнете го краткиот трејлер, колку за да ја насетите атмосферата, и се гледаме во недела.


вторник, 10 мај 2011

Впечатоците од Јапанизам 2009 во Белград

На последната Јапанорама, која се оддржа во Клубот на новинари, на 07 Мај, ја имав можноста да запознаам наш член, Марјан Болтевски, од кого во краткиот разговор по завршувањето на проекцијата, осознав дека присуствувал на фестивалот Јапанизам во Белград во 2009тата година, во организација на Сакурабана. Тука накратко низ збор и слика ќе пренесеме дел од неговото искуство.

Марјан вели: "Мојата дружба со Сакурабана и БГ-аниме (и двете организации се споени) од Србија почнува некаде во 2007та. Како аниме и манга фан некое време барав македонски сајтови кои зборуваат општо за аниме/манга, јапонска уметност, филмови ит.н. Не можев да најдам македонски сајтови, а од балканските, само Сакурабана имаше поизразена активност. Се решив да станам нивен член и беа доста изненадени што Македонец им се придружил, ама одлично ме прифатија и супер се вклопив. Што се однесува до моето присуство на Јапанизам 2009, после две години дружба се случуваа дејства за собирање на средства за Јапанизам. Една другарка од Ниш, која беше меѓу главните за организирање на Косплеј забавата ме запраша дали ќе бидам таму. Иако немав во план да одам за Белград во тоа време, од различни причини, по неколку дена убадување од страна на членовите и организаторите, и по нејзината изјава дека "ќе плачеш што не си бил со нас", прифатив да одам. И не зажалив.

Еден од главните активисти на БГ-аниме беше мој домаќин и таму бев сместен за времетраење на целата манифестација, која траеше 5 дена. Првиот ден беше резервиран за отворањето на Јапанизам со говор на Јапонскиот амбасадор, па модна ревија на goth модели, изложба на манга цртежи. Послуга на пијалоци вршеа девојки облечени како French maids и на крајот на денот го даваа "20th century boys". Вториот ден имаше промоција на гејминг новитети од Јапонија, манга работилница, како и дискусија за тоа што е подобро, мангата или анимето. Хајлајт на денот беше едночасовната демонстрација на кендо. Тогаш за прв пат имав можност да видам кендо "up close", а денот се заокружи со прикажувањето на "The wings of Honneamise". Треттиот ден беше резервиран за дискусијата за табу теми кои се јавуваат во мангата/анимето и првобитната реакција на публиката, а на крајот на денот се проектираше "Tales from Earthsea". Претпоследниот ден имаше трибина на тема "Грешни задоволства" на тема hentai/ecchi, појаснување на термините и денот се заврши со настап на Gothic. За на крај беше оставена премиерата на "Ayakashi: classic Japanese horror", како и косплеј забавата.


Косплејот беше организиран на многу високо ниво, и траеше неколку саати. Немав замерка на ниту еден костим, а доминираат Naruto и Bleach косплеерите. Главната награда ја доби L од Death Note, но мои лични фаворити беа Sagara (FMP) и Spike (Cowboy bebop). Така заврши и петтиот, последен ден.

Се' на се' премногу сум задоволен од тоа како си поминав, и се надевам дека повторно ќе присуствувам на Јапанизам, како повеќе од гостин."

Занимлив потфат нема што, нешто што може и другите да го направиме. Секоја чест за потфатот и на Сакурабана и БГ-аниме, и им посакуваме долгогодишна и успешна организација на манифестацијата.

Галериите се достапни за Јапанизам 2009 тука и за Косплејот во негови рамки тука.

петок, 06 мај 2011

Добредојдовте во претпријатието (Добредојдовте во Н.Х.К. #05)

Денес ви ја претставуваме петтата епизода „Добредојдовте во претпријатието“. Со тоа успешно го завршуваме првиот том од вкупно осум од манга серијата „Добредојдовте во НХК“.

Бидејќи сајтот ни е сеуште во припреми, ве молиме за трпение додека сеуште ги симнувате pdf и cbz верзиите од Megaupload.


А, како и претходно, во страниците на мангата можете онлајн да уживате на истото место.

Уживајте!

вторник, 03 мај 2011

Јапанорама 18 - Wicked city - Патување во 80тите

За осумнаесеттото издание на Јапанорама, патуваме назад во 1987 та година. Изборот падна на анимето "Wicked city", класифицирано како анимиран neo-noir хорор, режирано од страна на Yoshiaki Kawajiri, а изработено според истоименото книжевно дело на Hideyuki Kikuchi.

Дејството се случува на крајот на 20тиот век, каде се разврзува приказната за можната коегзистенција на човечкото и опшетството на демоните. Со голем број на хорор, акциони, роамнтични, но и порно сцени, ова е едно мошне интересно остварување, кое секој аниме љубител мора да го има во неговата листа.


Во Сабота, 07ми Мај 2011 година, Јапа.нет.мк во соработка со Клубот на новинари - Скопје, ви нуди една убава можност да погледнете солидно аниме во добро друштво и со македонски превод.