петок, 29 април 2011

Добредојдовте во училницата (Добредојдовте во НХК #04)

Се надевам веќе почнува да ви преминува во навика да го посетувате нашиот блог за петочните апдејти на мангата „Добредојдовте во Н.Х.К.“

Овој петок, претпразнично Манганација ви ја претставува најновата, 4-та епизода „Добредојдовте во училницата“. Се надеваме дека ќе уживате и во неа.


За онлајн читање можете да ја најдете овде.

И како и секогаш pdf и cbz верзиите за симнување.

Среќни празници!

четврток, 21 април 2011

Добредојдовте во новиот свет (Добредојдовте во НХК 3)


Продолжуваме со третата преведена епизода на манга серијата „Добредојдовте во НХК“.
Оваа недела порано, во четврток, зашто од петок почнуваат празниците, па решивме да ве почестиме.

Pdf верзијата за симнување тука
CBZ стрипџиите можат да ја симнат тука

И за онлајн читање на истото место кај што се и претходните.

Среќни Велигденски празници!

петок, 15 април 2011

Добредојдовте во НХК 2

Додека сеуште е во припрема посебен сајт, постовите со објава на новиот проект на групата за сканлација ќе се објавуваат на нашиот блог.


Како што ви ветивме, секој петок Манганација објавува по една епизода од проектот „Добредојдовте во НХК“. Денес, ја објавуваме втората епизода „Добредојдовте во Лолита“.

Може да ја симнете
- во pdf верзија
- во cbz верзија

А можете и онлајн да ја читате тука

Уште еднаш ги повикуваме сите заинтересирани да ни се придружат во подготовка на овој или некој нареден проект на Манганација . Групата е отворена, па повелете приклучете се.

понеделник, 11 април 2011

Со Самурај X и Јапанорама 17 на Сакура 2011

Традиционално пратејќи ја Сакура, фестивалот на цветање на црешите, кој се слави на улица Максим Горки во организација на Самураj Доџото од Скопје, Јапа.нет.мк се придружува со нова проекција на Јапанорама.
Фестивалот за Ханами, традициналнo гледање на црешовите цветови, во Јапонија е поврзан со почетокот на школската и фискалната година, па така и новата Јапанорама е прва годинава, а седумнаесетта по ред воопшто. Овој пат сме во нов простор, во Клубот на новинари на 16.04.2011 (сабота) во 20.00 часот ќе уживате во драматичната, трагична и едноставно прекрасна приказна: Samurai X: Trust & Betrayal (или Rurouni Kenshin: Tsuiokuhen), оригинална видео анимација (OVA/OAV) составена од 4 полчасовни епизоди.
Ова е измислена сторија поставена во историската рамка на Bakumatsu периодот во Јапонија. Анимето раскажува за Химура Кеншин, за детето кое беше, бесчуствителниот убиец кој мораше да стане и за гревовите за кои подоцна се искупува носејќи го својот sakabatō (мечот со превртено сечило). За тоа како стана легендарниот Battōsai и како ја носи својата лузна со форма на Х на лицето (оттука, самураи Х).
Ликовите се впечатливи и привлечни елементи кои ја дополнуваат грандиозноста на целата анимација. Наспроти нивното споро градење низ текот на анимето, прикажани се крвави и брзи сцени на борби со мечеви во реалистичната техника. Ова аниме успева воодушевувачки успешно да го искомбинира насилството и динамиката на борбите со трагичните ликови и приказната која ги поврзува.

Се надеваме дека автентичниот приказ на Јапонија и историскиот период во кој се одвива дејството ќе бидат доволни интересни да ви го задржат вниманието во двочасовната проекција за отварање на новата сезона на проекции на Јапанорама.

петок, 08 април 2011

Добредојдовте во НХК 1

Манганација продолжи со работа и веќе го започна својот втор посериозен проект, кој веќе го најавивме, а тоа е сканализацијата на серијата „Добредојдовте во НХК“.
Од денес, петок 8 април 2011, секој петок ќе излегува нова преведена епизода од серијата. Доколку имаме некое прескокнување, поради празник или слично, ќе биде најавено тука на блогот. Денес ја објавуваме првата епизода со наслов „Добредојдовте во проектот“.


Инаку „Добредојдовте во НХК“ е манга базирана врз истоимена новела на авторот Тацушико Такимото. Приказната се развива околу дваесет и две годишен хикикомори и претставува еден вид критика на болестите на модерното јапонско општество. Хикикомори претставува социјално повлекување и потполно затворање од светот, а во последнава декада во Јапонија станува сериозен општествен проблем поради распространетоста и зачестеноста. Покрај овој феномен во мангата се обработени и други општествени феномени на јапонското општество како: лолита комплекс или лоликон(рорикон), интернет самоубиство, како и голем дел од отаку субкултурата.

Скратеницата НХК во Јапонија се однесува на јапонската национална телевизија (Nippon Hōsō Kyōkai), но во мангата е заменета со параноичната идеја на главниот лик за организацијата која создава хикикомори (Nihon Hikikomori Kyōkai), повторно алудирајќи на телевизијата и целата отаку аниме култура.


Можеби ова на многумина ќе им се види како нешто далечно, но ќе се изненадите колкав дел од овие феномени стануваат реалност и во нашето општество и како по еден хикикомори лежи во секој од нас.

Ова е колку да ве воведам, а развојот на приказната ќе го доживеете сами читајќи ја мангата на македонски секој петок.

Сега може да ја симнете